Klasa 1: Let’s play!

Dzisiaj na specjalną prośbę kilku osób zamieszczam szablony gier, z których korzystałam w tym i zeszłym tygodniu ucząc moje pierwszaki słownictwa z rozdziału Toys. Enjoy!

YTreetops p44Od razu narzuca się pytanie, dlaczego wcześniej nie było ich na blogu? No właśnie. O mojej planszówce Snakes and Ladders pisałam już trzy lata temu, kiedy to patrząc na ilustrację do lekcji 5 z rozdziału 5 Young Treetops 1 (obok) tak sobie dumałam: „OK. Bud ma grę. Śpiewamy, że jest deszczowo i muszą się bawić na strychu. A my co? Pośpiewamy, popatrzymy, a potem będziemy uzupełniać luki w ćwiczeniach????  no nie.” Stąd pomysł na planszówkę.

IMG_1547.jpgZaprojektowałam ją trzy lata temu na chybcika korzystając z zasobów Internetu i o ile szablon gry dopuszcza „non-commercial use” (thx Gaijin Chameleon from supershy.wordpress.com), to zamieszczonej na planszy grafiki nie miałam już czasu sprawdzać pod kontem licencji. Teraz też nie mam, więc z góry serdecznie dziękuję wszystkim dobrym ludziom, którzy zamieszczają za darmo swoje dzieła w necie (i to bez zabezpieczenia w postaci watermarka). Dzieci są wam wdzięczne, bo miały dużo frajdy z grania. 🙂

Grę zamieszczam „printer friendly” (który zużywa minimum kolorowego tuszu, bo tło gry kolorujemy sobie sami kredkami ) –> Game_Toys Snakes and Ladders) oraz w wersji full color (czyli po zeskanowaniu)–>  Game_Toys_Snakes_Ladders_colour.

Gra jest dostosowana w 100% do materiału z podręcznika Young/Explore Treetops 1. Oprócz sześciu słówek z rozdziału 5, dodałam a ball (piłka) pojawiające się (przypominane z przedszkola?) w piosence Let’s play, na tej właśnie lekcji:

It’s sunny now. Hoorey, hooray!
Let’s go out and play.
I’ve got a ball. Hey, let’s play!
Let’s play football today.

Druga gra, o którą pytaliście to gra karciana Happy Families, którą można też wykorzystać do grania w Snap!, a po rozdzieleniu kart na połowę w Match Pairs Memory game (do pobrania TU–>TOYS_Happy families_9on1).

[PS. W 2020 dodałam do gry jeszcze dwie zabawki a game i a kite i to w takiej wersji gra jest teraz do pobrania. W tym też roku te same karty wykorzystałam do grania w Snap!. Jak grać świetnie wyjaśnia film na YouTube TU.]

My w Bingo i Memory namiętnie gramy na początku każdego rozdziału, gdy poznajemy nowe słowa. Mam do każdego rozdziału duże karty obrazkowe, drugą, siostrzaną talię skopiowaną na kolorowym kartonie i zalaminowaną, oraz trzecią – wyrazową. Od rozdziału 5 dzieci w swoich kopertach także mają dwa zestawy kart: obrazkowe i wyrazowe ze wszystkimi ćwiczonymi właśnie wyrazami. Od grania na dywanie całą klasą można zatem bardzo łatwo przejść do aktywności w parach, a potem wykorzystać ten sam materiał do pracy w domu (TU przerobione Treetops miniflashcards –> ExTr1_Unit5_Toys_Memory game ).

IMG_1503Wracając do Happy Families, to ja ostatnio drukuję wszystkie moje gry na blokach kreatywnych i wtedy i druga strona karty też jest ładna. Podklejanie ozdobnym papierem  nigdy się u mnie nie sprawdzało, bo po podgrzaniu w laminatorze karty się rozwarstwiały. Każda talia ma inny wariant kolorystyczny, żeby łatwo je było rozdzielać. Na takie czynności zawsze mam mało czasu, bo po skończonej lekcji muszę wszystko z podłogi, tablicy i biurka spakować i pobiec do kolejnej sali. Czasami muszę także sprowadzić klasę do szatni, co przerwę skraca do trzech minut. Trzeba zatem mieć wiele dobrych life saving hacks jak ułatwiać sobie to nauczycielskie życie.

IMG_1488.jpgJeśli nie wydrukujecie ostatniej strony gry Happy Families, to piłek będzie o jedną za mało i można pograć w jakiś wariant Czarnego Piotrusia. Wszystko po to, by dzieciaki miały okazję poćwiczyć nowe słówka i zapytać kilkanaście razy Have you got … (a car)? Wyniki (zebrane Families) można potem zapisać w zeszycie, ćwicząc przy okazji zapis literowy, pisanie litery „v” itd.

Zapisanie „co się wylosowało” może też być efektem innej gry –  Fishing Toys: łowimy rybki w dwóch zespołach, potem siadamy i ja pytam „Tomek, what have you got?” „I’ve got a skateboard„. Pomysł na tę grę opisałam we wpisie z 2016 roku, a szablony rybek udostępniłam we wpisie z 2018 r. W oryginalnej grze firmy Djeco drewniane rybki są w różnych kolorach, więc w szkole językowej mogłam ćwiczyc kolory i wzory, ale w szkole państwowej niestety rybek nie starcza dla całej 24-osobowej klasy, więc korzystam tylko z wędek.

 

Po zapytaniu każdego ucznia co wylosował pokazuję swój zeszyt i proszę, by dzieci narysowały siebie, wyłowioną zabawkę i napisały jedno zdanie (pierwszego po angielsku!). Oczywiście model oraz potrzebne karty wyrazowe są na tablicy, a wcześniej ćwiczyliśmy „pisanie” w powietrzu.

Ok. To już wszystko na dziś. Miłego drukowania, wycinania i laminowania. Miłego grania!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s