Saint Patrick’s Day 2020 (online)

Grasz w zielone? Gram! Masz zielone? Mam! A jak nie masz, to w te pędy pędź do szafy i ubierz coś zielonego. Dziś Dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii, szmaragdowo-zielonej wyspy, i zielonego nie może zabraknąć.

IMG_7592

White Minimalist Plain Collage Instagram PostOto ja: zielona czapka na głowie, ruda broda na … brodzie, więc już mogę śpiewać I’m a Little Leprechaun (jestem małym Leprechunem). Hej, hej, trzecie klasy! Pamiętacie jak się uczyliśmy tej piosenki dwa lata temu? Zaśpiewacie razem ze mną? Jeśli nie pamiętacie słów i gestów to przeczytajcie je na obrazku pod filmem.

A dla klas 1 i 2 krótka informacja.

Leprechaun_ill_artlibre_jnlLeprechaun jest skrzatem. Ma rudą brodę (a red beard), fajkę w zębach (a pipe) i zielony, wysoki kapelusz (a green hat) z klamerką. Leprechaun ma zawsze przy sobie dwie monety (two coins) – srebrną do płacenia za zakupy (ale która dziwnym trafem zawsze do niego wraca) i złotą, którą płaci każdemu, kto go schwyta, ale która po zmianie właściciela zamienia się błyskawicznie w popiół lub w suche liście. Inna legenda mówi, że leprechuny wiedzą doskonale, gdzie są zakopane wszelkie skarby tego świata. Niestety bardzo trudno je zmusić, by to wyjawiły, stąd angielskie powiedzenie, że skarb – garniec złota (a pot of gold) – leży „po drugiej stronie tęczy” czyli jest nie do zdobycia. There’s a pot of gold at the rainbow’s end.

closeup pot of gold with rainbow
Read about the origins of „a pot of gold…” at  Lucky Ireland

Ale pamiętam, że dwa lata temu grając w grę planszową całkiem sporo tych złotych dukatów udało się Wam mu ukraść. Więc może skrzat Leprechaun nie jest aż taki sprytny…

A tak w ogóle, to czy podoba Wam się moja leprechuńska maska?

Leprechaun_masks

Przez lata robiłam z dziećmi tylko wersję z brodą, bo Leprechaun to w końcu pan skrzat, ale dziewczyny zawsze się buntują jak mają udawać chłopaków, stąd też wersja lady leprechaun 😉

masks

Mieliśmy je robić w tym roku na lekcji według wzoru Erin Thomson, ale materiał jest płatny i o ile mogę go skopiować i wykorzystać na lekcji, to publikować na blogu już nie. Ale jak pokazują poniższe zdjęcia, to nic trudnego. Nawet jak nie macie drukarki (szablon TU–> Leprechaun_masks), to samodzielne narysowanie kapelusza z brodą to nic trudnego!

DIY masks

A skoro mam całą armię Leprechaunów, to może zaśpiewamy razem jeszcze jedną piosenkę? Let’s sing Dance, dance Laprechaun dance

Ale zaraz, zaraz! My tu już uskuteczniamy leprechuńskie tańce wygibańce, ale być może wcale nie wiemy, o co w tym dniu Świętego Patryka chodzi. A przede wszystkim, gdzie jest ta Irlandia??? Where is Ireland?

Popatrzmy na mapę. Czerwony samochodzik ustawiłam tam, gdzie na mapie znajduje się Bydgoszcz. Widzisz pomarańczowy kontur naszego kraju, Polski (Poland)? To teraz jedziemy palcem po mapie przez zielone Niemcy (Germany), jasnozieloną Belgię (Belgium), hop do pociągu w Calais w niebieskiej Francji (France), którym pokonamy drogę pod kanałem La Manche (The English Channel) do Dover w Wielkiej Brytanii (Great Britain), a potem autostradą naokoło Londynu (London), przez Birmingham do portu Holyhead w Walii, tam wsiadamy na prom do Dublina (Dublin), stolicy zaznaczonej na fioletowo Irlandii (Ireland). 2048 kilometrów czyli co najmniej 24 godziny jazdy samochodem non stop czyli bez przystanków. Wow! Ale jazda!

Pol_Irel

W Irlandii, a właściwie jak się oficjalnie nazywa ten kraj, w Republice Irlandii, tak jak na sąsiedniej wyspie, Wielkiej Brytanii, też mówi się po angielsku, a więc jak zajdzie potrzeba to się dogadamy! Flaga irlandzka (Irish flag) ma trzy pionowe pasy: zielony, biały i pomarańczowy. Czy te kolory nie są przypadkiem ulubionymi kolorami Leprechauna?

7377916460_2a47d440d2_b.jpg

Jednym z największych świąt narodowych i religijnych w Irlandii jest Dzień Świętego Patryka (Saint Patrick’s Day), obchodzony w rocznicę jego śmierci, 17 marca, czyli właśnie dziś.

Święty Patryk żył w czwartym wieku naszej ery, czyli bardzo, bardzo dawno temu. Był księdzem, misjonarzem, biskupem i apostołem. Jak głosi legenda, pewnego dnia we śnie usłyszał głos samego Boga, by nawrócił pogańską Irlandię na chrześcijaństwo. Wędrował po kraju i opowiadał ludziom o Bogu.

resized_Saint_PAtrick
SOURCE: iStock

Na obrazach i witrażach zazwyczaj widzimy go z biskupią laską (cane) i czapką, w dłoni zaś trzyma trzylistną białą koniczynę (shamrock), za pomocą której, jak głosi inna legenda, wyjaśniał poganom czym jest Trójca Święta – „Jeden Bóg w trzech istotach”. I to właśnie shamrock czyli trzylistna koniczyna jest symbolem Irlandii, a nie jej poszukiwna przez wszystkich czterolistna siostra (a red-leaf clover).

Godłem Irlandii jest zaś harfa (harp), bardzo popularny instrument muzyczny.

cl-102-9.jpg

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Świętym Patryku to obejrzyj krótki film animowany TU. Nie martw się jeśli wszystkiego nie zrozumiesz.

Pasture_near_Ballyieragh_-_geograph.org.uk_-_15185.jpg
Cork, Irlandia

„Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zielony to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie zieleń. (wikipedia.pl)

Jeśli cię ciekawi jak wygląda taka parada z okazji Dnia Świętego Patryka to kliknij na przykład TU i obejrzyj film. Moje ulubione fragmenty relacji z dnia Świętego Patryka to te, które pokazują grających na dudach (bagpipers) oraz tancerzy wykonujących tradycyjny irlandzki stepdance. Potrafilibyście tak szybko stepować, podskakiwać i fikać nogami? [Kliknij w play▶️ i obejrzyj.]

A zatem podsumujmy najważniejsze świętopatrykowe słówka: Ireland, Irish flag, Saint Patrick, Leprechuan, a pipe, a pot of gold, coins, rainbow, shamrock, a bagpipe. [Obejrzyj karty obrazkowe TU–> saint-patrick-flashcards-1

A teraz spójrz na rysunki i wybierz prawidłową odpowiedź:

multipe choice game.png

Sprawdź jak ci poszło:

multiple_answers

I kolejna zabawa- Spy and Count – tym razem w dwóch wersjach. Najpierw pierwszaczki wytężą wzrok i policzą, ile czego jest. I spy and count to 10. Liczymy po angielsku! Count in English, please! 

A teraz drugie i trzecie klasy wytężają wzrok i liczą ile czego jest, do 20. I spy and count to 20. 

I jak? Jesteście dobrymi szpiegami?

A na koniec moja ulubiona zabawa: gra planszowa. Kliknij TU –> board-game-st-patrick i graj! Jeśli nie masz drukarki, zagraj na ekranie. Zamiast pionków można użyć klocka, a jeśli pracujesz na komputerze stacjonarnym to na chwilę przyczepić kawałek karteczki PostIt.

IMG_7590.jpg
SOURCE OF GAME: busyteacher.org

ZASADY (rules): 1. Rzucamy kostką i przesuwamy się o tyle pól ile wskaże. 2. Nazywamy co jest na polu, na którym wylądowaliśmy. 3. Jeśli zapomnieliśmy słówko to sprawdzamy na saint-patrick-flashcards-1 i odpowiadamy, albo się cofamy. 4. Wygrywa ten, kto pierwszy wyląduje na mecie (FINISH).

dancing-irish-leprechaun-gif-1Podobało się? To kciuk w górę👍 (jeśli trafiłeś tu z Facebook’a ) albo kliknij w gwiazdkę⭐️ (na dole strony).

See you soon.

Ms Sylwia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s