Happy St Patrick’s Day!

Dziś w Bydgoszczy co prawda było bardzo zimno, ale słonecznie, jest więc nadzieja, że wiosna tuż, tuż. Póki co w wielu sercach zazieleniło się za sprawą Dnia Świętego Patryka. Kompletnie o nim zapomniałam i piątkową lekcję dla moich Małych Poliglotów z 1b zaprojektowałam dosłownie w pół godziny w czwartkowy wieczór. Mnie się podobało. Dzieciom chyba też.

Żeby sobie ułatwić wyjaśnianie „a co to za święto, dlaczego i co?” do prostej prezentacji PowerPoint’a włożyłam kilka zdjęć ilustrujących kluczowe kwestie: świętego Patryka, Irlandię, USA, paradę, kostiumy, no i kilka symboli: flagę Irlandii, harfę, oraz koniczynę białą (shamrock) i „zwykłą” (clover). Prezentacja jest za duża żeby ją tutaj osadzić, więc tylko poglądowo to samo w pdfi’e (St Patricks Day_1kl_2018). Nota bene wiele szkół i tak nie ma licencji na Microsoft Office (a nie każdemu, tak jak mnie, chce się targać prywatnego laptopa), więc może taki materiał okaże się bardziej przydatny.

Na YouTube jest kilka fajnych kilipów St Patrick’s Day for Kids (np TU, TU), jeden nawet śpiewany (TU ), ale wszystkie są trochę za trudne jak dla moich pierwszaków, więc darowałam je sobie na rzecz pogadanki z obrazkami. Dłużej zatrzymałam się nad legendą o Leprechaun’ie, bo to zawsze dzieci bardziej ciekawi i wykorzystałam fakt, że ostatnio uczyliśmy się Ten Little Teddy Bears i na tę samą melodię zaśpiewaliśmy i zatańczyliśmy o Ten Little Leprechauns (Thanks Maple Leaf Learning!!!)

Patrick1

The Kiboomers są też jak zwykle niezawodni – mają kilka naprawdę fajnych (bo dających się szybko naczyć!) piosenek „świętopatrykowych” (TU, TU, i TU). Ich piosenka I’m a Little Leprechaun pojawiła się na końcu lekcji. Uwielbiam taki recykling: melodia znana (bo I’m a Little Snowman śpiewaliśmy przed Bożym Narodzeniem wielokrotnie), pozostało nauczyć się (albo poczytać z ekranu) kluczowych wersów tej piosenki. Nie wszystko przecież musimy uczyć się na „blaszkę”.

Czas bowiem musieliśmy zaoszczędzić na zdobywanie leprechaunowego złota! W tym celu wykorzystałam ładną grę planszową od Sweet Integrations (TU). Pomoce na teacherspayteachers.com są, jak sama nazwa strony na to wskazuje, płatne, więc tym większe jest moje szczęście jak od czasu do czasu trafię tam na jakieś dobre freebie. Wydrukowałam, zalaminowałam i… gotowe! Jedyna rzeczą, którą zmieniłam było wydrukowanie oryginalnej strony z pieniążkami z pdf’u trzykrotnie i poupychanie ile się tylko dało na jednej stronie tak, by zaoszczędzić na laminowaniu (dla chętnych TU–> leprechaun game gold). Jak zwykle dzieciaki grały rzucając grosikiem (bo gdzieś zapodziałam moje jednopensówki) – 1gr= jedno pole do przodu, orzełek= dwa pola do przodu. Czemu nie kostką? Ano po to, by nie przejść planszy zbyt szybko i by przy okazji mieć szanse na zebranie jak największej ilości złotych pieniążków. Musielibyście widzieć jaka gorączka złota zapanowała w mojej klasie! 💰💰 💰

Patrick2

Na koniec dzieciaki policzyły swój kapitał i pokolorowały na karcie (do pobrania TU–>Post_Leprechaun game activity) odpowiednią ilość złotych dukatów, dublonów czy co tam Leprechaun żądał za uszycie butów i chował na końcu tęczy. Oczywiście, jak to z maluchami bywa, niektóre nie zrozumiały polecenia (albo, hmmm, nie chciały zrozumieć) i pokolorwały na złoto wszystko co w garncu (kociołku?) znalazły. Niektóre dziewczyny jak widać nie za bardzo lubią czerń i w efekcie voila! mamy a pink and purple pot! 😉

Patrick3

Pożegnaliśmy się jak zwykle Treetops’ową The Goodbye song, ale tym razem stepując wraz z Leprechaunem w rytm damhsa Gaelach.

dancing-irish-leprechaun-gif-1

 

 

 

Jedna uwaga do wpisu “Happy St Patrick’s Day!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s