Klasa 3: Wild animals

Dzieci już od dawna na wakacjach, ale angielskiwszkoleiwdomu.com nadal notuje spory ruch, więc ktoś tutaj albo 1) tęskni za dzieciakami, przegląda stare zdjęcia i wspomina, albo 2) aktywnie odpoczywa porządkując biurka (prawdziwe i wirtualne) i już szuka pomysłów na kolejny rok szkolny. Dla jednych i drugich post będący efektem moich porządków w telefonie  – zdjęcia i krótki opis czerwcowych lekcji z moimi trzecioklasistami. Better late than never. 😉

Photos

Dzikie zwierzęta, safari, sawanna, dżungla – takie skojarzenia przychodzą na myśl wertując strony rozdziału 6 Young Treetops 3. W tym roku dzięki pogodzie tropiki i subtropiki miałam także w salach, a w głowie tłukł się tekst :

UpalBuch – jak gorąco!
Uch – jak gorąco!
Puff – jak gorąco!
Uff – jak gorąco!    (J. Tuwim „Lokomotywa”)

A ilekroć dzieciaki śpiewały piosenkę Get me out of the jungle to, słowo daję, skronie pulsowały mi w rytm pędzącego stada wściekłych zebr i nosorożców.

Wbrew temu co niektórzy twierdzą ( TU,  TU ) ja się wcale w czerwcu nie obijam. Powiem więcej, nie tylko się nie obijam, ale ostro zasuwam i to do ostatniego czwartkowego dzwonka. A dzieciaki wraz ze mną.

Pod koniec maja podsumowaliśmy rozdzial 5 i napisaliśmy króciótki test. Jak widać, po trzech (lub więcej) latach nauki dzieci są już całkiem komunikatywne. Jedno kategorycznie żąda „NO TEST!!!”, drugie łagodzi przekaz dodając „PLEASE”, trzecie doprecyzowuje „NO TEST TODAY”. 😆

No test

„W nagrodę” za trudy pisania sprawdzianu 😉 dostają lekcję kulturową dającą przedsmak tego, co „już za chwileczkę, już za momencik” czyli wakacji. Kontekst do lekcji The seaside in Britian. tworzę przy pomocy przyniesionych pamiątek z podróży (souvenirs) – seashells, starfish, sand, lighthouse snowball, etc. Oczywiście bądźcie przygotowani na to, że każdy w klasie będzie chciał wszystkiego dotknąć i upewnić się, że ten „jeżowiec jest prawdziwy”.

SeasideinUK  

I od razu słychać skrzek mew (seagulls) i szum fal (waves), a nasze myśli wędrują ku polskiemu wybrzeżu i wakacji spędzanych nad nim.

Seaside in Poland

Niektórzy tak się rozmarzyli, że kontynuowali wakacyjne wojaże długo po tym, jak angielski się skończył. Ach, jak miło byłoby zjeść banana prosto z drzewa i pływać z rozwianym syrenim włosem wśród delfinów!

Holidays_coming.jpg

Tydzień później za sprawą Laylii i jej projektu o dzikich zwierzętach (Young Treetops 3 str. 68)  poznaliśmy słowa takie jak zebra, tiger, giant panda, sharp teeth, stripes, a tail, a blue tang. To ostatnie to tropikalna ryba Pokolec królewski, nazywana nieodmiennie przez dzieci (za sprawą imienia bohaterki filmu) „Dori”.

 

Kart obrazkowych co lekcję przybywało. Oprócz słówek wprowadzanych na str. 69 – dzikie zwierzęta (wild animals) i str. 72 – cechy wyglądu zwierząt (animal features)

Unit 6 vocab1

sukcesywnie dokładałam inne, w tym te które pojawią się w rozdziałowej piosence (a hippo, a rhino, a spider, a snake), karty wyrazowe jednak ograniczyłam.

WildAnimal cards

Chodzi o to, by co lekcję dzieci czymś zaskakiwać i, mimo upałów, wycieczek, niekończących się prób apelów i przedstawień; mimo zmęczenia dziewięcioma miesiącami nauki, jednak cały czas pobudzać je do poznawania nowych rzeczy. Temu służyły też przynoszone przeze mnie pluszowe zwierzaki (co lekcję trochę inny zestaw) i zabawa „What’s in my bag?”:

AnimalToysIt’s white.
A swan?
No, it’s not a swan.

It’s got four legs and small ears
It it a cat?
No, it’s not a cat.

It’s got four legs and a long pink tail.
A mouse?
No, it’s not a mouse, but it’s similar.
It can run very fast, but it can’t fly.
A rat!
Yes, it’s a rat.

I nieodmiennie: „Proszę pani, a ja mam takiego samego szczurka!” Nie dziwi mnie to, wszak wszyscy bywamy w pewnym żółto-niebieskim sklepie. 😆

Przy okazji słownictwa dotyczącego cech zwierząt (skrzydła, paski, cętki, szyja, uszy, dziób, trąba, krótki ogon) zrobiliśmy zadanie ze str. 72 podręcznika (wklejkę do zeszytu można znaleźć w zeszłorocznym wpisie).

MiniflashcardsPracując z rozdziałem 6 dzieci otrzymały różne zestawy mini kart obrazkowych, które samodzielnie pokolorowały zastanawiając się przy okazji What colour is a spider? What color is a parrot? Zadanie jest twórcze, bo zwierzęta w obrębie jednego gatunku bywają bardzo różne. Nie skorzystałam z gotowych treetopsowych miniflashcards, bo po pierwsze wykorzystują one zdjęcia, a te w odróżnieniu od konturowych klipartów, źle się kserują. Po drugie chciałam, by dzieci miały większy ich wybór, ponieważ mini karty obrazkowe wykorzystywaliśmy nie tylko do powtórek słownictwa, ale też do zadań z zeszytu ćwiczeń wymagających obrazka, na przykład tego ze str. 56.

Describing animals

Jak już poznaliśmy struktury it is (it’s) i it has got (it’s got)

Animalfeatures

to utworzone wcześniej miniflashcards wykorzystaliśmy do tworzenia zagadek:

YT3Wbk_p73

Jeszcze inny obrazek mógł się przydać przy zadaniu ze str. 57 (wpis do pamiętnika), choć tym razem zachęcałam dzieci, by jednak skorzystały z domowego komputera i w internecie poszukały nie tylko jakiegoś niezwykłego zwierzęcia (i jego nazwy w słowniku online), ale i ciekawego jego zdjęcia. Za przykład posłużył nam mój nauczycielski model:

YT3Wbk_p75

W każdej z klas wylosowałam tylko 5-6 uczniów, którzy swoją pracę przeczytali na głos – cierpliwość moich dzieciaków ma wszak swoje granice – a resztę przeczytałam i oceniłam już „po godzinach”.

Animal_diary

Niektóre z prac były naprawdę bardzo interesujące, na przykład ta o rysiu (lynx). No i po co to ja mam zadawać dzieciakom znajdowanie nowych słówek i utrwalanie ich poprzez przepisywanie, skoro zrobią to ochoczo same – jeśli tylko będą miały taką wewnętrzną potrzebę.

Animal_diary2

 

Oczywiście końcówka roku szkolnego to także takie widoki.

No homework.jpg

 

Pod koniec czerwca dodaliśmy jeszcze regiony, w których żyją zwierzęta (desert, polar region, coral reef, tropical forest, ocean), by koniec końców twórczo popisać się wszystkim, co przez te cztery tygodnie się nauczyliśmy. Wzorując się na wpisach Laylii i Sunil’a (str. 74 podręcznika, pracując w parach dzieci wspólnie opracowywały wpis encyklopedyczny o wylosowanym przez siebie zwierzęciu.

AnimalFactile_close

Rekordzistom udało się opracować nie jedną, a cztery takie karty. Bravo, kids!

AnimalFact

Żeby uniknąć sytuacji, że wszyscy opisują, dajmy na to zebrę albo niedźwiedzia, kart do losowania było czterdzieści osiem, plus dwanaście pustych, jakby któreś z dzieci miało pomysł na jakiś inny wpis. Karty można pobrać TU–> Animal factfile_2page lub TU –> Animal factfile_4pageEnjoy!

Factfile cards.jpg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s