Klasa 2: Unit 4 revision

„Pani Sylwio, kiedy będzie podsumowanie rozdziału 4? ” – zapytano mnie niedawno przez DM. Oops! 🥺 O rozdziale 4 już dawno zapomniałam, bo go skończyliśmy tuż przed feriami, w połowie stycznia. Testu nie było, bo w uczonych przeze mnie klasach drugich było w tym jedynym poświątecznym tygodniu sporo sprawdzianów, więc dałam sobie spokój. Poza tym czas realizacji rozdziału 4 był dla dzieci trudny, bo w połowie grudnia wszystkie drugie klasy trafiły na kwarantannę (2a i 2e po raz drugi 😢) i do Trzech Króli uczyliśmy się zdalnie. No, ale skoro pytanie padło, to poniżej znajdziecie opis tego, co się u nas działo w rozdziale 4.

Rozdział 4 nosi tytuł „Home, sweet home” (Nie ma jak w domu) i uczyliśmy się zarówno pomieszczeń w domu, jak i tego co w każdym z nich się znajduje. Do podstawowej dwunastki słówek (poćwicz TU) dodaliśmy zgodnie z sugestią autorki kursu Shine On! 2 jeszcze cooker (kuchenka), sink (zlew), TV / television (telewizor) oraz fridge (lodówka) i toilet (toaleta). Powtórzyliśmy także z zeszłego roku słówka chair (krzesło) i swing (huśtawka).

Wstępna ósemka pojawia się, oczywiście, w rytmiczance na pierwszej, wprowadzającej, lekcji (e-podręcznik str. 33). Moje wideo można zobaczyć poniżej.

Jako ilustracje w wideo wykorzystałam kursowe flashcards, które również można zobaczyć w pakiecie mini karteczek obrazkowych, którymi bawią się moje dzieciaki gdy utrwalamy słówka. „No colouring, Miss?” No, niestety, tym razem nie kolorowaliśmy naszych miniflashcards, bo pani nie znalazła sensownych ilustracji w opcji CC0, a by samej je narysować nie starczyło jej czasu, bo przygotowanie lekcji, tak by w miarę gładko funkcjonowały w opcji zdalnej i stacjonarnej, jest niezwykle czasochłonne. Może w przyszłym roku zrobię update. (Nadmienię, że niektóre moje dzieciaki były tak zdesperowane, by i tak obrazki mieć w kolorze, że i tak podkolorowały szare kserówki 😃).

Utrwalając słówka, jak zwykle wielokrotnie bawiliśmy się w różne gry naszymi mini kartami obrazkowymi – (tym razem nasz zestaw to obrazek + słowo), więc gdy wylądowaliśmy w domu „na onlajnie” to dało się grać w Memory samemu, a z klasą (mimo, że każdy osobno) także w Bingo i Show me, show me ;-(. Karty znajdziesz poniżej:

Na początku rozdziału wykorzystywałam także karty wyrazowe (poniżej), potem wszystkie flashcards (oraz wideo-piosenki) przeniosłam na slajdach PowerPoint, które są bazą moich lekcji online.

Podstawową strukturą ćwiczoną w rozdziale 4 jest pytanie i odpowiadanie na pytanie o położenie przedmiotów:
Where is the TV ?” (Gdzie jest telewizor?)
It’s in the living room” (Jest w dużym pokoju / w salonie).

Na kolejnych lekcjach tak samo pytaliśmy o ludzi (Where is Lucy? Where is Uncle Alex) i dzieci widząc zmieniające się sytuacje na slajdach mogły odpowiadać. Na lekcji nr 3 powtórzyliśmy z zeszłego roku nazwy członków rodziny (TU)- mum, dad, grandma, grandpa, brother, sister. Wykorzystaliśmy to do nauczenia się piosenki Nice and dry (znajdziesz ją w e-podręczniku na str. 35 oraz TU). Na tej samej lekcji stworzyliśmy także prace z „kosmicznym domkiem” i każdy mógł członków rodziny umieścić w dowolnym pomieszczeniu domu; ja zaś mogłam każdego odpytać gdzie kto jest.
Where is Dad? He’s in the kitchen. Where is Dan? He’s in the bedroom. Where is Mum? She’s in the bathroom.

Ponieważ w naszych ćwiczeniach w zadaniu 3, str. 27 tworzyliśmy dodatkową, własną, zwrotkę piosenki Nice and dry, to także kosmiczno-domkowe obrazki mogą stanowić kanwę do takiej twórczości (odtwarzam wtedy oczywiście wersję instrumentalną (karaoke) byśmy mogli podłożyć inne niż w oryginale słowa).

Megabyte jak zwykle rozrabiał, o czym przekonaliśmy się oglądając i czytając historyjkę Camping out! (w e-podręczniku na str. 36 lub TU). Dzieci bezwzględnie wyłapują wszelkie niekonsekwencje, jak to, że Megabyte, który jest robotem, po upadku do stawu (pond) się nie rozbił i nie zalał, a w dodatku ma ochotę na kąpiel. He’s waterproof.tłumaczyłam. W końcu zegarki kwarcowe i niektóre smartfony też takie są 😉.

Na lekcji piątej do naszego domu wprowadził się sympatyczny pajączek 🕷i nauczyliśmy się śmiesznej piosenki Spider in the House. Moje wideo (ratujące życie dzieciom, które uczestniczą w lekcjach na telefonie, albo nawet ich nie ma i mogą się potem piosenki nauczyć, gdy prześlę link na Teams) znajdziesz poniżej:

Po przerwie na bożonarodzeniowe lekcje, już w szkole, mieliśmy lekcję międzyprzedmiotową CLIL angielski-historia pt. Buildings. Nauczyliśmy się słów tall, small, old, new. Na lekcji oczywiście wykorzystałam materiał podręcznikowy (str. 38), ale ponieważ zdjęcie jest maleńkie to na osobnych slajdach pokazałam dzieciom dobre zdjęcia słynnych londyńskich mostów (Tower Bridge, stary i nowy London Bridge) oraz najfajniejsze wysokościowce (The Shard, The Gherkin, The Pinnacle oraz … Big Bena). Porównaliśmy je z nowymi budynkami, które ostatnio wybudowano i które kompletnie zmieniły panoramę Bydgoszczy. A podczas pracy projektowej podśpiewywaliśmy sobie piosenkę London Bridge is falling down, którą miałam z Youtube w trzech różnych wersjach.

Po podsumowaniu rozdziału wyszło nam, że niemal wszyscy oceniamy swoje umiejętności na Great, i tak w ogóle to We arę MEGAstars.

Tak na marginesie, pytanie z zawodem w głosie „No, ale proszę pani dlaczego nie ma sprawdzianu???” usłyszycie tylko w klasach 1-3 😉. Sorry, testu nie ma bo regulacje PZO i WZO i inne takie tam. Ale nic się nie martwcie za miesiąc skończymy rozdział piąty i wtedy sprawdzian będzie.

Jedna uwaga do wpisu “Klasa 2: Unit 4 revision

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s