Klasa 1: My family (and pets)

… czyli krótki raport z tego, co się działo w pierwszych klasach na zdalnych (teamsowych) lekcjach w kwietniu.

Shine On! 1 Introduction to Unit 7

Jak spojrzycie na rozkładówkę do rozdziału 7, to od razu wiadomo jakich słówek się uczyliśmy:

mum – mama
dad – tata
sister – siostra
brother – brat
grandma – babcia
grandpa – dziadek
uncle – wujek
aunt – ciocia

oraz dodatkowo (przy liczeniu, ile ich jest): man – mężczyzna i woman – kobieta

Wskazywaliśmy paluszkiem, słuchaliśmy, powtarzaliśmy za nagraniem, a potem wskazywaliśmy „To jest …”:

This is my mum. This is my dad. This is my …

Na obrazku w podręczniku widzimy, że niektórzy członkowie rodzinki stoją (standing up), a niektórzy siedzą (sitting down). Popatrz (Look!) i powiedz:

Dad – standing up
Mum – standing up
Uncle – standing up
Aunt – sitting down

Brother – standing up
Sister – standing up
Grandma – standing up
Grandpa – sitting down

Are you ready? No to recytujemy My family chant!

Na zwykłych lekcjach w szkole kilka zabaw byśmy mieli z wykorzystaniem kart obrazkowych i wyrazowych. Na lekcjach zdalnych musiałam posiłkować się Power Point’em i poćwiczyć rozpoznawanie nowych słówek oraz czytanie wyrazów na slajdach. Karty wyrazowe przydadzą się dopiero w przyszłym roku. Jak zwykle wydrukowałam je dwustronnie, różnymi czcionkami, bo wyrazy napisane pogrubioną, prostą (bezseryfową) czcionką łatwiej jest dzieciom czytać, zaś te napisane pismem elementarzowym łatwiej jest przepisywać (np. gdy pracujemy z zeszytem ćwiczeń).

Jeśli ktoś potrzebuje kart wyrazowych do rozdziału 7 to znajdzie je TU:

Po lekcji rysowaliśmy wybranych członków swojej rodziny. To jest kartka z mojego zeszytu ćwiczeń. A ty kogo narysowałeś/aś?

Shine On!1 ex.3 p.49

Graliśmy też w różne gry online. Jeśli chcesz to możesz zagrać w dopasowywankę Who is who in Unit 7? jeszcze raz klikając TU.

Na trzeciej lekcji poznaliśmy piosenkę Family Photo song i zrobiliśmy strasznie dużo zdjęć Click! Click! Click! Kliknij TU i zaśpiewają ją jeszcze raz.Pamiętasz kogo nie było na spacerze i kogo brakowało na zdjęciu? Yes, uncle is missing!

Zadanie domowe po tej lekcji było następujące:

Moje ramki do tego zadania znajdziesz TU:

A oto nasza galeria portretów rodzinnych (Time stamps: class 1a: 00:03, class 1b: 02:00, class 1c 03:00, class 1e: 05:21):

Na kolejnej lekcji poznaliśmy kolejną z przygodę Megabyte’a, The Pet Show (TU), a wraz z nią innych członków naszych rodzin – nasze zwierzaki domowe (pets)

dog – pies
cat – kot
hamster – chomik
fish – rybka/rybki
bird – ptak

z poprzedniego rozdziału (Animals) pamiętaliśmy

rabbit/bunny – króliczek
i dodaliśmy sobie guinea pig – świnka morska

Jeśli chcesz jeszcze raz zaśpiewać piosenkę Hello Animals song patrzeć na zdjęcia na moim wideo to kliknij poniżej:

Na Teams słabo gra się w gry online na lekcji, bo mało kto z moich dzieciaków umie skorzystać z udostępnionej możliwości „prezentowania” (czyli ma możliwość operowania myszką), ale zawsze można pograć w gry, które udostępniam po lekcji, np. w słówkową ciuchcię z naszymi domowymi pupilami (TU).

Po tej lekcji zrobiliśmy sobie chwilę odpoczynku od podręcznika i mieliśmy lekcje pt. I have a pet. Punktem wyjścia były zdjęcia dzieci (PPT) i pytanie do nich: Do you have a pet? Pytałam moich uczniów jak sądzą co odpowiedzą na moje pytanie dzieci? Co pojawi się w dymkach? (I have a dog. / I have a cat. etc). Wersję prezentacji w pdf (bez dymków) znajdziecie TU (pet posters także TU, a pet photos TU):

Na ostatnich slajdach na moje pytanie Do you have a pet? pada odpowiedź Yes, I have a pet. He’s a lion. i robi się śmiesznie. Jest to świetny moment, by nauczyć się piosenki z repertuaru Super Simple SongsI have a pet” (karty pracy do piosenki TU), a po niej można każdego zapytać Do you have a pet? i usłyszeć jakie ma w domu zwierzątko (lub, że go nie ma).

Mimo, że dzieciaki uczę British English i korzystam w podręcznika w tym wariancie, na tej lekcji Have you got a pet? zostało zastąpione amerykańskim Do you have a pet? bez zbędnego tłumaczenia po co i dlaczego.

Na stronie Twinkl znalazłam bardzo ładny ebook I have a pet do samodzielnego czytania (TU) , ale niestety ani w aplikacji na Mac’a ani na Windows’a nie da się go udostępnić w czasie spotkania na Teams. Przerobiłam go więc tak by dało się go czytać online na issuu (TU). Ale największa frajdą to oczywiście mieć własną książeczkę, więc ją zaprojektowałam oraz nagrałam krótki filmik jak ją zrobić.

Szablon książeczki do pobrania TU:

Mimo, że zadanie było absolutnie nieobowiązkowe bardzo dużo moich uczniów sobie książeczkę zrobiło i przeczytało. Well done!

Pod koniec rozdziału poznaliśmy historie naszych rodzin, kto pochodzi od kogo, jak wygląda nasze drzewo genealogiczne (family tree). Niestety pandemia poczyniła spore spustoszenie i wielu naszych bliskich już z nami nie ma. Miałam wrażenie, że dzieci z wielką ulgą odkryły, że i ich pani też ma na swoim obrazku krzyżyki. Ta chwila, by się tym podzielić z innymi była bardzo ważna, szczególnie w czasie lekcji zdalnych, gdzie nie za bardzo da się dać upust emocjom czy też budować bliskie relacje. Zdalnie to daleko, na dystans.

Drugim ważnym aspektem tej lekcji jest fakt, że w podręczniku w zadaniu 2 nie wszystkie dziewka są „modelowe.” Są rodziny nie tylko bez dziadków, ale i takie w których nie ma mamy albo jest tylko tata i babcia. Wiem, wiem… Obecnym priorytetem oświatowym MEiN jest promowanie „tradycyjnej” rodziny, ale ja doceniam każdy model, w którym wzrastają moje maluchy. Inny nie znaczy gorszy.

Po tej lekcji każdy mógł narysować swoje drzewko i je podesłać na kanał na Teams. Kilka takich drzewek posłużyło nam do zdawania pytań kto jest kim.

Podobną funkcję miało zadanie plastyczno-techniczne Family dice z lekcji powtórkowej.

Ponieważ w tym momencie połowa moich klas była już w szkole, a druga połowa nadal na zdalnych (szalony tydzień hybrydowy, brrr! 😫) część kostek rzucaliśmy po prostu na ławkę i zgadywaliśmy w parach, a część musiałam nagrać i pokazywać mini klipy wideo, bo na teamsowych kafelkach mało co widać. Na mojej kostce ponaklejałam rodzinkę z Shine On!1; u dzieciaków oczywiście były rysunki z członkami ich własnych rodzin. Nie sposób zgadnąć, kto to jest kim, więc pytanie Who’s this? jest bardzo na miejscu.

Pracę z rozdziałem 7 zakończyliśmy przygotowaniem do quizu na Kahoot!, a Megabyte otrzymał zasłużony siódmy klejnot na swoją obrożę. Congratulations!

PS. Jeśli chcesz sobie cokolwiek powtórzyć, wszystkie słówka z rozdziału 7 najdziesz TU. Linki do piosenek, rymowanek i historyjki znajdziesz powyżej w tekście.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s