Hey, hey, my kindergarten Treetoppers! Hej, hej, maluszki z zerówki! Dziś kolejna lekcja o zwierzątkach. 🐶🐱🐸🦉🐝 Oraz historyjka o tym, jak się może skończyć podkradanie pszczółkom miodu.🐝🐝🐝🐝🐝🐝 Buzz, buzz!
Zaśpiewasz ze mną piosenkę na powitanie? Kliknij play▶️.
Zagrasz ze mną w kota w worku? Play What’s in my bag game. Kliknij play▶️.
Ciekawa jestem, jakie ty masz zwierzątka w domu? Odpowiedz Yes albo No.
Have you got a dog?
Have you got a cat?
Have you got a fish?
have you got a bird?
A teraz czas na naszą dzisiejszą historyjkę. Jej bohaterkami są pszczoły miodne (honey bees). Zobacz jak na tym zdjęciu pszczela robotnica pracowicie zbiera nektar z kwiatka.

Potem pszczoła zanosi nektar do ula (a behive) i wlewa go do jednej z komórek plastra miodu (a honeycomb). I wraca z powrotem na łąkę po więcej nektaru. I tak setki razy dziennie.

Jak już niemal cały plaster miodu zostanie napełniony, a miód odparuje z wody pszczelarz podbiera go z ula. Ten proces nazywamy miodobraniem. Pszczoly bronia się przed tym, atakują i żądlą, bo zbierają nektar dla swoich pszczelich dzieci, żeby dać im jeść i nie lubia jak im go ktoś podkrada.
Dbanie o pasiekę, ule i pszczoły oraz podbieranie miodu to nie jest łatwe i bezpieczne zajęcie. Zobacz jak mocno chroni się pszczelarz przed ukaszeniem ubierając specjalny kombinezon.
Ale w dzisiejszej historyjce nasze pszczólki nie mieszkają w ulu (a beehive) zbudowanym przez człowieka, o takim jak na tym zdjęciu poniżej.

Nasze pszczoły mieszkają w lesie i są dzikimi pszczołami miodnymi, a ich dom – ul jest na drzewie.

Zobacz z bliska plaster miodu zbudowany przez dzikie pszczoly. To arcydzieło zwierzęcego budownictwa! Każda z komórek plastra ma jest idealnie symetryczna i ma idealnie pięś idealnie równych pięć boków. Wow!

A oto nasza historyjka. Przenosimy się do Treetops Wood. Kliknij play▶️ i obejrzyj.
Did you like it? Podobało się? No to teraz popatrz na stronę 36 z naszego podręcznika i posłuchaj historyjki jeszcze raz. Kliknij play▶️, patrz i słuchaj. Listen.
W klasie robimy w tym miejscu lekcji miniteatrzyk, pacynkowy, pluszakowy albo obrazkowy. Wykorzystaj swoje mini karty obrazkowe, które zrobiliśmy w zeszłym tygodniu i zrób teatrzyk z mamą lub tatą. Słuchaj nagrania i układaj obrazki, scena po scenie. Kliknij play ▶️. A może już potrafisz sam/a powiedzieć tekst dialogów z pamięci?
A skoro już mamy karty na stole, to zaśpiewasz ze mną na koniec lekcji the Animal song? Let’s sing the Animal Song. Kliknij play▶️.
That’s all for today. To tyle na dzisiaj.
Let’s sing The Goodbye song.
See you! Bye!
Ms Sylwia
PS. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pszczołach i produkcji miodu, posłuchaj książeczki pt. „Jak pszczoły robią miód?”