Let’s make pancakes! (online)

Wszyscy zaczynamy już odczuwać skutki odizolowania i nerwowej atmosfery wokół. Po wstępnej radości „Hurra, zamknęli szkołę!”, prób wszelakich jak ogarnąć zdalne nauczanie (i niejednokrotnie zdalną pracę), przyszło zmęczenie i myśl „A dajcie wy mi wszyscy święty spokój!” Zróbmy sobie więc dzisiaj casual Friday, dobrze? Coś na luziku, z przymrużeniem oka. A więc, tadam!, ZPT  – Zajęcia Praktyczno-Techniczne czyli Arts and Crafts Lesson) po angielsku. Informacja dla roczników z 199 z przodu, tak się nazywał kiedyś przedmiot w szkole, na którym się robiło różne życiowo przydatne rzeczy – szaliki na drutach, karmniki ze sklejki, no i oczywiście masę kulinariów, z sałatką jarzynową na czele. W nowoczesnej szkole przybrały one m.in. formę lekcji CLIL (Content and Language Integrated Learning), które integrują nauczanie przedmiotowe i język obcy. Kto dziś zechce uczyć się ze mną angielskiego, temu obiad ugotuje się sam. No, prawie sam…

Note: The recipe that Tymek and Franek have chosen is for French-style, very thin pancakes (crêpes sucrées). If you like them thicker, simply add more flour. The boys serve them with maple syrup and add some berries, but the filling is completely optional. I like mine with icing sugar only.

Na początek krótka uwaga: Przepisów na naleśniki są setki. Film Tymka i Franka pokazuje jak zrobić naleśniki w stylu francuskim (crêpe) – elastyczne i supercienkie (zobacz zdjęcie), bo takie chłopaki lubią najbardziej. Jeśli macie problemy, by je na patelni odwrócić, albo lubicie grubsze, to dosypcie trochę więcej mąki (flour). Byle nie za dużo, bo w naleśnikach nie ma proszku do pieczenia i naleśniki wyjdą twarde. Syrop klonowy (maple syrup), truskawki i borówki to oczywiście opcja – nadzienie jest zupełnie dowolne. Ja swoje najbardziej lubię tylko z cukrem pudrem (icing sugar).

pancakes-2020863_640

A teraz obejrzyj film Tymka i Franka. Na razie słuchaj i patrz uważnie. Kliknij play▶️.

If you liked the video, please click HERE and give the boys a thumbs up👍.
Jeśli ci się podobało, to kliknij TU i daj chłopakom kciuk w górę👍.

Jeśli masz ochotę to kliknij w play ▶️ i powtórz nazwy wszystkich składników (ingredients). Listen and repeat.

Ingredients

Spróbujesz sam/a? Ingredients:

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Dislaimer: Today’s vocabulary presentation was not sposored by any company; though the use of the images of the Polish groceries was intentional, ’cause „pictures speak louder than words”‚.😉

Jessli chcesz to możesz sobie zrobić krótki test z Tinycards. You can use Tinycards quiz to test your vocabulary. 

pancakes

A teraz jeśli spodobał ci się przepis, obejrzyj początek filmu jeszcze raz i spisz ile czego potrzeba.

No to miłego smażenia! Oczywiście z kimś dorosłym przy boku, ale pamietaj, You are a master chef! 

Be safe! Be strong! Be positive!
Bye!
Ms Sylwia

P.S. 1. A wiecie, że w języku angielskim nie ma wyrażenia „Smacznego!”? Używają do tego wyrażenia z języka francuskiego:

bon-appetit-2-liternictwo-kaligrafia-pedzel-projekt-czarny_83277-1301.jpg

P.S. 2. My mamy swój Tłusty Czwartek na zakończenie karnawału, Brytyjczycy zaś mają Pancake Day w Shrove Tuesday czyli ostatni wtorek przed Środą Popielcową (Ash Wednesday). Wtedy wszyscy robią i zajadają się naleśnikami. W tym roku przypadał on 25 lutego.

P.S. 3. Każde dziecko, które do przyszłego czwartku (2 kwietnia) prześle swoje zdjecie (wisniewska.angielski@gmail.com) jak zajada naleśniki dostanie podwójną ocenę:
–Z (Znakomicie) z przedmiotu język angielski i
–Z (Znakomicie) z przedmiotu Edukacja Wczesnoszkolna- technika.
A jak jeszcze pomoże mamie posprzątać kuchnię po tym całym gotowaniu, to znajdzie się też
–Z (Znakomicie) z WF-u
😉.

P.S. 4. (Tak na wszelki wypadek): Dzisiejsza lekcja to oczywiście żart. Nikt nikogo nie zagania do garów. Chociaż przepis jest prawdziwy, naleśniki pyszne, a post scriptum nr 3 już całkiem na serio…

P.S. 5. To co, w przyszły piątek smażymy amerykańskie pankejki?

blueberries-1867398_640
American-style pancakes

 

EDIT: Link do filmiku, który pokazuje co z tego wszystkiego wyszło. Kto nie usmażył, niech żałuje! Yum!

Jedna uwaga do wpisu “Let’s make pancakes! (online)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s