Ja tam nie wiem jak to jest. Im więcej wolnego, tym mniej czasu na wszystko. I ja i dzieciaki zupełnie się wybijamy z tych szkolnych kolein. A zatem, dawaj! czas nadrobić zaległości.
Co ja tam robiłam z drugimi klasami przed majówką? Niech no pomyślę… A! Razem z Gusem śledziliśmy Archie’go i Kitty i nauczyliśmy się jak powiedzieć, że on coś ma (He’s got a skateboard) i że ona coś ma (She’s got a kite). A potem ruszyliśmy na badania terenowe i dowiedzieliśmy się jakie zabawki mają nasi koledzy i koleżanki. Materiały do tych lekcji w zeszłorocznym wpisie (TU), poniżej tegoroczna fotorelacja.
Ostatnio wraz z historyjką o Archie’m i Gus’ie (TU) opisywaliśmy co kto ma: I’ve got a bike, I’ve got a skateboard. Taki też był nasz punkt wyjścia do lekcji 4 i 5: powtórzyć przy pomocy worka z gadżetami, kart obrazkowych i wyrazowych nazwy zabawek, a potem powiedzieć co się ma.
Potem patrząc na obrazek w podręczniku (str. 47) opowiadaliśmy co ma Archie i Kitty. Dzieci strasznie śmieszą te moje tablicowe kolaże. Zupełnie nie wiem dlaczego 😉 A tak na serio to idea jest taka, żeby dzieci zobaczyły jak z leksykalnych puzzli buduje się zdania. Jak je ustawić względem siebie, co należy dodać, co zmienić.
Bawić się zdaniami można też na tablicy multimedialnej
i w zeszycie ćwiczeń.
Wszystko po to by na deser wiedzieć jak samodzielnie takie zdania utworzyć, zapisać w zeszycie i jeszcze pięknie zilustrować:
Albo i nie:
A na kolejnej lekcji obwieszaliśmy nasze Treetops’owe pacynki sprzętem i mówiliśmy co mają. Po jednym zdaniu o Holly i Bud’zie zapisaliśmy na tablicy.Z pacynek przerzuciliśmy się na dzieci, słuchaliśmy co one mówią i klikaliśmy w obrazki z zabawkami, które mówiły, że mają.
Powtarzając słówka z roz. 6 powiesiliśmy karty na tablicy w takiej kolejności, by potem wykorzystać je do zadania ze str. 48 w podręczniku. W wersji książkowej mieliśmy kłaść żetony na podręcznik. Ja przekopiowałam tabelę na wklejkę (TU), żeby dzieci mogły na niej pisać odpowiedzi. Po jednym odsłuchaniu nagrania, poprosiłam by jedno z dzieci robiło klucz do zadania na tablicy, a reszta ponownie słuchała i sprawdzała czy wszystko jest okay.
Potem z pomocą dwojga ochotników zademonstrowałam o co chodzi z zadaniem typu class survey i jak należy zadając pytania (Have you got a skateboard?) i uzyskując odpowiedzi (No, I haven’t. Yes, I have.) wypełnić kolejne dwa rzędy tabelki.
No i ruszyliśmy na sondaż klasowy:
a wyniki skrupulatnie zapisaliśmy na karteczce, którą potem opisaliśmy w zeszycie.
A na kolejnej lekcji przygotowywaliśmy się do sprawdzianu czyli rozbiliśmy Round up 6. Ale o tym, jak i o samym sprawdzianie, napiszę we wtorek.