Klasa 2: He’s got a skateboard.

 

Od pewnego czasu zastanawiałam się jak „zmusić” niektóre dzieciaki do śpiewu „pełną piersią”, a nie mamrotania słów piosenki pod nosem, albo bezgłośnie 😉.  Zakupiłam zatem taki specjalny „wzmacniacz”, który podstawiam pod usta tym mniej słyszalnym, żeby i oni mieli szansę na zaprezentowanie się.

Najlepiej ta technika działa kiedy używam nagrania w wersji karaoke, klasa siedzi na swoich miejscach, a ja sobie chodzę i „podgłaśniam” raz tego, a raz tą. Mikrofonowy wzmacniacz raczej dzieciaki rozśmieszył niż przeraził, ale co niektórzy zrozumieli aluzję. Piosenki są bowiem świetnym narzędziem utrwalania słownictwa i śpiewać na lekcji musimy. Taniec brzucha, który mi tu niektórzy proponują w zamian raczej tego nie załatwi…

Karaoke time

Potem zagraliśmy w Little by little żeby przypomnieć sobie nazwy wszystkich zabawek, a przy okazji zapytać się co kto ma „Liltle by little, what is it?” – stopniowo odsłaniam kartę ukrytą na plakacie z drzewem. Oliwia: „A skateboard”. „Yes, it’s a sktateboard. I’ve got a skateboard. Look, its here” (pokazuję). „Oliwia, have you got a skateboard at home? „Yes”. „She’s got a skateboard” – zapisuję na tablicy przykładowe zdanie. I podobnie robię z chłopięcym przykładem.

Shes got1

Tak oto doszliśmy do przykładów w podręczniku (str. 47), gdzie Gus podgląda bawiących się Archie’go i Kitty i wypowiada właśnie takie zdania „He’s got …” „She’s got…„. Zamiast przepisywać zdania z podręcznika do zeszytu (jak to sugerują autorki podręcznika) zrobiliśmy podobne zadanie w zeszycie ćwiczeń (str. 45).

Shes got

Oprócz pisania, pokolorowaliśmy też kluczowe elementy według dyktowanych przeze mnie kolorów (np. „Colour the racket green.„) i jeśli ktoś chciał to mógł pokolorowac też resztę; tym razem dowolnymi kolorami.

P exercise

 

A na kolejnej lekcji clou programu był class survey czyli kwestionariusz klasowy, pytanie siebie nawzajem i udzielanie odpowiedzi, o to jakie zabawki kto ma. Najpierw jednak śpiewając piosenkę wyczarowałam mini deskorolkę i mini Frisbee, które potem trafiły do rąk Holly i Buda. W ten sposób wróciliśmy do She’s got / He’s got...

Hes got2

A ponieważ tabelka z kwestionariuszem (str. 48) to znowu zadanie „połóż żeton na podręcznik”, które niezmiennie uważam za stratę czasu, zadanie opracowałam w formie wklejki do zeszytu. W ten sposób otworzyłam sobie też drogę do reszty zadania (jak je zrobić w podręczniku wieloletnim, naprawdę nie wiem). [Wklejka do pobrania TU->Unit 6 ex1 p 48 ]

Najpierw zrobiliśmy przykład na tablicy multimedialnej z jednym-dwojgiem z uczniów, żeby było wiadomo gdzie i po co zaznaczamy „ptaszkiem”. Następnie dzieci zrobiły zadanie w zeszycie słuchając nagrania („He’s got a racket. He’s got a skateboard” itd.) i potem je sprawdziliśmy przypinając magnesy na tablicy. Na koniec przyjrzeliśmy się reszcie tabelki i powiedziałam dzieciom, że teraz będą musiały przepytać jednego z kolegów i jedną z koleżanek jakie zabawki mają (Have you got …?), zaznaczyć w tabelce i napisać o tym po jednym zdaniu („He’s got a skataboard and a kite„). Poprosiłam dwoje uczniów do tablicy i zademonstrowałam jak należy pytać, zaznaczać i co ostatecznie napisać.

Shes got2

Po pokazaniu modelu przykładowe zdanie pozostawiłam na tablicy, ale zamiast nazw zabawek zostały już tylko kreski. Taki mały reminder gdzie są przedimki (a), gdzie stawiamy przecinki, a gdzie spójnik (and).

Hes got survey

Niektórzy walczyli z tym zadaniem przez kolejne 15 minut, innym starczyło czasu nie tylko na zrobienie zadania domowego (str. 46), ale także zadania dodatkowego (Plus page, str. 48).

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s