Let’s revise 5-6

… czyli powtórzmy rozdziały 5-6. Oprócz zwierząt, części ciała i cyfr od 1-10, jeszcze przypomnieliśmy sobie dzisiaj rzeczy znajdujące się w klasie. Liczyliśmy krzesła (How many chairs?), ławki, książki, i tak dalej.

Poza tym wszystkie dzieci miały okazję napisać przynajmniej jedno słowo na tablicy (hurra!), bo systematycznie, przy każdej partii materiału, przypominaliśmy sobie pisownię poznanych wyrazów. Zdjęcia poniżej przedstawiają dzieci przy pracy i wersję przed korektą. Dla nas dorosłych wydaje się to niepojęte, że dzieci po tylu miesiącach nauki są święcie przekonane, że jak słyszą five to trzeba napisać fajf i są szczerze zdziwione gdy dowiadują się, że niekoniecznie tak właśnie jest. „Serio?! Nie pisze się tu? Czemu?” – pytała dziś Jadwinia. Dzieci są zdziwione już od pewnego czasu czyli konkretnie od 26 listopada (My family), kiedy to po raz pierwszy pojawiła się pisana wersja nowych słów i elementy czytania i pisania po śladzie. I niestety muszę Państwa zmartwić: w wielu przypadkach to zdziwienie i błędy w pisaniu będą jeszcze długo, długo trwały. Nie jest to problemem, bo dzieci w klasach 1-3 nie muszą według Podstawy Programowej opanować formy pisanej wyrazów; muszą tylko mając wyraz umieć go przeczytać, rozpoznać znaczenie i skopiować (przepisać).

Nie jest to jednak pocieszenie dla niektórych dzieci – one chcą umieć wszystko dobrze, i to zaraz, natychmiast. Nie wierzą, że nauczenie się niektórych rzeczy trwa. Kleofasek sfrustrowany tym, że dzieci śmiały powiedzieć, że 1 to nie two oraz że one nie pisze się łan, zdenerwował się i napisał 1000. Ech te moje Mikołajki!

Labeling flashcards
Jak to sie pisało??? Kids busy working out the spelling. Treetops 1 revision 5-6.

Zaśpiewaliśmy też dwie stare piosenki: The Snake Song i The Number Song, a zamiast the Body Song nauczyliśmy się klasycznej piosenki, którą znają wszystkie angielskie uczniaki, One finger, one thumb keep moving, więc do zestawu a head, a body, arms, hands, legs, feet dołożyliśmy jeszcze dwie części ciała: finger (palec) i thumb (kciuk). Zabawy przy śpiewaniu było co niemiara, szczególnie kiedy po dosyć wolnej wersji książkowej przeszliśmy do szybszej (i dłuższej) wersji od the Wiggles and the Learn TV.

IMG_4824A to wszystko po to by dzieci nie znudziły się zgadywaniem, liczeniem, kolorowaniem i zakreślaniem. Zadania na papierze, jakkolwiek atrakcyjne, po pewnym czasie nużą. Trzeba od czasu do czasu rozprostować kości, powymachiwać nogami, rękoma i odreagować. Action songs pozwalają dzieciom odsapnąć, trochę powrzeszczeć i poszaleć, ale jakoś to wszystko da się utrzymać w ryzach. Jak dzieci zaczynają się nudzić i same spontanicznie wymyślają sobie „atrakcje”, to zaczyna się klasowy chaos, którego żaden z nauczycieli nie lubi.

Dla nieobecnych dzisiejsza karta pracy do pobrania TU–> REVISION 1-6

Na koniec lekcji powróżyliśmy sobie naszymi „wróżkami” (fortunetellers) i okazało się, że wszyscy wszystko znakomicie pamiętają i na pewno świetnie im jutro pójdzie na sprawdzianie 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s