Nie taki sprawdzian straszny

… jak go malują. Dziś chcę Państwu pokazać jak Wasze dzieci są każdorazowo przygotowywane przeze mnie do sprawdzianu, co się dzieje w pierwszych minutach lekcji, przed testem. Bo oczywiście na wcześniejszych czterech lekcjach było utrwalenie i powtórka materiału z całego rozdziału. Potem pokaże co dziś dzieci robiły po teście, zadania, za[projektowane tak, by trochę rozbroić tę tykającą bombę, bo nie ukrywajmy, sprawdzian to zawsze wchodzenie na wysokie obroty i potem trzeba z nich zejść żeby uczniów nie rozsadziło. Forma wpisu trochę nietypowa, bo w obrazkach czyli co dzieci widziały na slajdach wyświetlanych na tablicy multimedialnej.

Witamy się Good morning song; przygotowujemy do lekcji: dziś musimy na ławkę wyjąc kredki w dziewięciu kolrach, które ostatnio sie uczyliśmy. Potem powtórka, najpierw chórem, potem indywidualnie, pierwszej grupy słownictwa: ubrania (clothes).

Slajd01Kolejny slajd: ja mówię cyfrę, dzieci przyporządkowane mu ubranie. Aktywujemy formułę: cyfra-ubranie (np. one- skirt)

Slajd02

Potem przygotowanie do formuły zadania testowego: ja wypowiadam sekwencję cyfra-ubranie, a dzieci mówią, w którym kwadracie należy wpisać cyfrę na tablicy. Wybrany uczeń palcem pisze na tablicy, ja pilotem wpisuje cyfrę w kwadrat. Magic! 🙂 Po skończonym zadaniu tablica wygląda tak:

Slajd03

Teraz „czytamy” nazwy kolorów z tablicy. Idzie sprawnie, bo słowa są zakodowane kolorystycznie:

Slajd04A co się stanie, gdy słowa nie będą kolorowe? Jak nam pójdzie czytanie?  Trochę wolniej, ale całą klasą dajemy radę. Czytamy, łączymy (śledzimy palcem) słowo z obrazkiem ubrania i już wiemy jak je pokolorujemy. T-shirt na różowo, a pink T-shirt.

Slajd05

W momencie jak to mówię na tablicy T-shirt „się magicznie koloruje” czyli czarno biały clipart zostaje zastąpiony kolorowym. Potem indywidualnie proszę chętnych uczniów do tablicy, żeby przeczytali kolor, połączyli słowo z obrazkiem i powiedzieli jak go pokolorują. Razem mówimy frazy: brown shoes, blue skirt itd. Na koniec wyświetlam formę pisana tego co właśnie powiedzieliśmy.

Slajd06

I dialoguje z dziećmi wskazując odpowiednie miejsca na tablicy: a…… (pauza)… T-shirt. Jaki kolor wpisać? palcem robie trasę od koszulki do słowa pink. Aha! a pink T- shirt! To samo, z kolejnymi kolorami. Na koniec zadania tablica wygląda tak:

Slajd07

Łatwe? Łatwe. Upewniam się jeszcze raz, że dzieci pamiętają co należy w każdym zadaniu zrobić. Wielu ma problemy z koncentracją, trzeba każde zadanie podzielić na przejrzyste „kroki”: najpierw to, potem to, na koniec tamto. Wszyscy gotowi? Ok. Ale, zanim zaczniemy przypomnienie reguł czego nie robimy na sprawdzianie. Dzieci mówią, ja liczę na palcach: 1. Nie patrzymy do pracy kolegi, czyt. nie ściągamy. Kolega ma inny rząd i nie ma takich samych odpowiedzi. 2. Nie gadamy, szczególnie jak słuchamy na grania, bo zagłuszamy je. 3. Nie otwieramy książek ani zeszytów ćwiczeń. Ja dodaję jeszcze: 4. Chcesz o coś zapytać, ręka w górę. Podejdę i pomogę. Ale uwaga: nie odpowiadam na pytania zaczynające się od słów: Co znaczy …? Bo to właśnie chce sprawdzić, kto ile pamięta, kto ile wie. Uprzedzam lojalnie (i dotrzymam słowa), że za nie przestrzeganie reguł będzie dyskwalifikacja czyli zabranie testu.

Zaczynamy. Rozdaję testy. Na slajdzie pokazuję, w którym miejscu napisać imię i klasę. Kiedyś miałam slajd z przykładowym imieniem, ale po tym jak kilkoro uczniów zamiast swojego wpisało „SYLWIA”, zrezygnowałam. Mówię „podpiszcie się tutaj” i mam nadzieję, że będzie OK. Ale i tak na koniec przy oddawaniu muszę zawsze sprawdzić.

Slajd08

Zadanie 1: rozumienie ze słuchu. Niemal identyczne jak to, które robiliśmy. Idzie w miarę gładko. Słuchamy raz, wpisujemy. Słuchamy drugi raz, sprawdzamy. Wyrabiamy nawyk.

Slajd10

Zadanie 2 to chwila prawdy: znajomość słówek (kolory, ubrania), przepisywanie, czytanie. Połowa klasy kończy w 5 minut, druga połowa potrzebuje kolejnych pięciu, kilkoro się poddaje.

Slajd11

Dla rozładowania stresu energetyzująca piosenka: This is the way we brush our teeth. Śpiewamy, pokazujemy.

Slajd12

Potem wideo o wizycie w wiktoriańskim muzeum, więc pokazuję dzieci zdjęcie Królowej Wiktorii, mówię kiedy żyła, że lubiła ozdóbki i słodycze, i że to za jej czasów zaczęto produkować zabawki oraz że to ona i jej pochodzący z Niemiec mąż wprowadzili zwyczaj dekorowania choinki na święta.

Slajd13 Slajd14 Slajd15 Slajd16 Slajd17

Oglądamy wideo: dziewczynka z mamą i kolegą zwiedzają wiktoriańskie muzeum, oglądają a very old kitchen, put on old clothes, robią sobie zdjęcia, Cheese!

Lekcję kończymy krótkim zadaniem z podręcznika (jeszcze raz ubrania, kolory) wprowadzającym pojęcie linii symetrii. Najpierw więc pokazuje czym ona jest na modelu: wycięte serce najpierw w całości, potem złożone na pół, na odwrocie narysowana linia symetrii. Potem to samo na slajdzie.

Slajd18

Ok. Otwieramy podręczniki. Zadanie 1: narysuj linie symetrii, podpisz obrazki.

Slajd19 Slajd20

Zadanie 2: dorysuj brakującą połówkę, pokoloruj, podpisz rysunek
Slajd21

Zadanie 3: Napisz w jakich kolorach są ubrania.Slajd22

Kto nie zdołał zrobić wszystkich trzech zadań (dzieci są już baaaardzo zmęczone), skończy w domu. Pa, pa, rozdziale 4.

5 uwag do wpisu “Nie taki sprawdzian straszny

 1. Super Uwielbiam Pani bloga, fajnie było by jakby wrzucała Pani ćwiczenia pod Treetops 1, zapowiedziany mamy sprawdzian na 25 stycznia z unit 4 jak mam przygotować dziecko? Do tej pory korzystaliśmy z Pani strony na I semestr ma 5 ale boję się, że dalej sobie nie poradzę 😦

  Polubienie

  1. Niestety po wprowadzeniu reformy podręcznikowej nie korzystam juz z Treetops‚a. Wszystkie uczone przeze mnie klasy przeszły na podręcznik w wersji wieloletniej Young Treetops (1,2), więc nowych ćwiczeń na razie nie będzie. Co do przygotowania do sprawdzianu to niech inspiracją bedzie wpis powyżej. W SKRÓCIE: Przy powtórce w domu przyda się 10 karteczek z kolorami wprowadzonymi w roz. 2 i 4, 8 karteczek z narysowanymi ubraniami (było ich w roz. 4 osiem) oraz karteczki z cyframi od 1-5. Test pisemny na tym poziomie jest zasadniczo testem rozumienia ze słuchu, więc na wstępie niech dziecko nazwie wszystkie rzeczy, które widzi na przygotowanych przez Panią obrazkach, pomagamy jak coś „uciekło” z pamięci, nazywamy od lewej do prawej, od końca do początku, potem losowo, potem dziecko wskazuje palcem, rodzic nazywa itd. Następnie rozkładamy obrazki z 5 kolorami i 5 karteczek z cyferkami, mówimy np. One – yellow, Two – purple itp. i prosimy, by dziecko zestawiło ze sobą odpowiednie karteczki. Potem to samo z inną konfiguracją kolorów. Następnie kładziemy obrazki z kolorami na białej kartce i mówiąc podobne „polecenia” prosimy, by tym razem dziecko napisało odpowiednią cyferkę przy usłyszanym kolorze. Potem zamieniamy się rolami: dziecko dyktuje jak powyżej, mama/tata rozpoznaje kolory i pisze cyferki. Wielokrotnie, z wieloma zestawami pięciu kolorów. Potem to samo, ale w konfiguracji cyfry – ubrania. Ćwiczenie trzecie: łączenie w pary karteczek z kolorami i karteczek z ubraniami przy czym dyktujemy frazy typu a yellow jumper, a dziecko (a w kolejnej rundzie rodzic) łączy karteczkę z kolorem i karteczkę z obrazkiem sweterka. Kładziemy na białej kartce 5 kolorów w jednym rzędzie, 5 ubrań pod spodem, mówimy np. a red hat, a dziecko ma zrobić kreskę pomiedzy tymi dwoma rzeczami (kolorem i ubraniem). Potem na odwrocie kartki z kolorami zapisujemy nazwę koloru (pismem elementarzowym, a jeszcze lepiej i pisanymi i wydrukowanymi, bo nie wiemy w jakiej formie dziecko będzie musiało na teście te słowa rozpoznać/przeczytać – pismo odręczne jest znacznie trudniejsze do przeczytania!) i znowu prosimy, by po usłyszeniu np. green shoes połączyło kreską słowo green z obrazkiem butów. W przypadku błędów odwracamy i sprawdzamy z obrazkiem. Na koniec podobne ćwiczenie, ale zapis słowny jest także na odwrocie kartek z ubraniami, tym razem dziecko łączy kreską dwie karty słowne. Zamiana ról: dziecko mówi, rodzic pisze sprawdzian. Dobrej zabawy i powodzenia! [„Nie taki sprawdzian straszny jak go malują”, a domowa powtórka może być świetną zabawą.] Więcej pomysłów znajdzie Pani w Poradniku dla rodziców (zakładka DOKUMENTY). Więcej zabaw i ćwiczeń na stronie www Treetops Funzone.

   Polubienie

 2. Dziękuje za obszerną wypowiedź, jest Pani fenomenalna. I może źle się wyraziłam ale dziecko korzysta z książki i ćwiczeń Young Treetops 1. Dziś przyniesie książkę więc będziemy powtarzać i na pewno według Pani wzoru. A co do Treetops Funzon, korzysta dziecko od początku roku, w każdej wolnej chwil „bawi się”. Jeszcze raz dziękuję.
  Pozdrawiam Angelika

  Polubienie

  1. Young Treetops 1 ma w roz. 4 inny zakres materiału niz Treetops 1. Są to kolory (te z roz. 2+ black, white, pink, blue, purple) oraz cyferki 6-10. Z ubrań zostały tylko skarpetki (socks) w piosence wprowadzającej kolory. W rozdziale pojawiły się ponownie przyrodnicze słówka (recycling roz. autumn i winter): nut, tree, bird, flower, snowflake, leaves), więc domowa powtórka powinna bazować na tych właśnie aspektach: liczenie ile czegoś różowego/niebieskiego itp. est na obrazku (How many snowfalkes? Six. How many flowers? Eight. How many pink flowers? Two. How many white flowers? Six.) oraz kolorowaniu rzeczy np. w sekwencji poleceń Draw (narysuj) three nuts. Colour nuts pink. Oczywiście zaczynamy od zwykłego rozpoznawania ze słuchu, np. rozkładamy trzy kolory mówimy black i dziecko wskazuje palcem na ten właśnie kolor, potem możemy postawić na kartce trzy kreski w różnych kolorach z rozdziału 4 i prosimy, by dziecko zakreśliło ten który słyszy. Potem to samo z cyferkami.

   Polubienie

 3. Witam ponownie
  Troszkę ta książka uboga albo ja nie potrafię jej rozszyfrować, dzieci maja opanować poszczególne nazwy ubrań, kolory i liczby. Tak i owszem Unit 4 Lesson 1 na stronie 30 jest sznurek ze skarpetkami kolorowymi i płyta pomaga w utrwalaniu wymowy, ale brakuje mi tu tego co maja w zeszytach i możliwości utrwalania wiedzy przy pomocy książki. Dlatego szukałam i znalazłam na Pani Blogu. Bardzo mi Pani pomogła dziękuje bardzo. i na pewno będę tu zaglądać jeszcze nie raz Pozdrawiam

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s