Where’s dad?

Gdzie jest tata? Gdzie on schował się? Szukaliśmy go całą lekcję! I ciągle pytaliśmy Where’s dad? Is he in the bedroom / kitchen / garden / living room / bathroom?

Where is dad? gameCała rodzina Holly i Bud’a udała się z wizytą do Wiewióra, rozleźli się 😉 po wszystkich pokojach i trudno było się połapać kto jest gdzie. A już najtrudniej było znaleźć tatę! No i nie wiadomo gdzie się ukrył gospodarz – Wiewiórki nigdzie nie było widać, może dlatego, że zmienił swój piękny rudy kolor na zimowy, szary?
Dzieci wycięły (a niektóre nawet pokolorowały) znaczki z członkami rodziny Holly i kładły je rysunkiem w dół w dowolnych miejscach w domu. Pracując w parach zadawały sobie nawzajem pytania: Where is dad? Where is mum? itp. i odpowiadały: He’s in the bathroom. She’s in the bedroom. itd.
Niby prosta gra w parach: uczeń A rozkłada w dowolnych miejscach znaczki z postaciami na rysunku przedstawiającym plan mieszkania Wiewióra, uczeń B pyta Where is (dad)? i w zależoności od odpowiedzi np. In the kichen / He’s in the kitchen kładzie na swoim rysunku znaczek w odpowiednim miejscu. Prościzna, prawda?  Ale wielu dzieciom sprawiło straszną trudność zrozumienie zasad, mimo że wyjaśniałam po polsku i wcześniej robiliśmy takie same ćwiczenie wspólnie. Niektóre dzieci grały bez zadawania pytań i odpowiadania zerkając zza ustawionego na ławce plecaka i kładąc znaczki tak jak koleżanka / kolega z ławki. Albo tez ten co odpowiadał ciągle zmieniał miejsce postaci. Z językowego punktu widzenia zadanie można wyrzucić do kosza: dla części klasy było ono bez sensu, ani pytań, ani nazw pomieszczeń nie utrwalili, grać się także nie za bardzo nauczyli. No, ale nie ma co się zrażać, innym razem będzie łatwiej. Nie podoba mi się także ilość (straconego) czasu na wycinanie. Za dużo tych plastycznych działań. Za tydzień z inną grą zadam sobie trud przygotowania 10 planszy w domu: uczniowie będą grali, a nie przygotowywali się do grania. A ja będę miała czas, by językowo monitorować ich działania.

Mieliśmy szukać rodzinki Holly i Bud’a nie tylko na kartkach podręcznika, ale też zagrać a dwie gry online Image Matching oraz Maze ze strony Treetops FunZoneale już nie starczyło czasu.  Może w przyszłym tygodniu, w ramach powtórki, bo pytałam dzieci, kto tam zaglądał przy okazji materiału z wcześniejszych rozdziałów, ale niestety mało kto, a szkoda, bo dzieci uwielbiają i gry i komputery, a tu mamy 2w1. Na przykład w Maze (labirynt) z rozdziału 3 zwierzątka wędrują do celu – lektor nazywa miejsce, a my musimy kliknąć we właściwy obrazek, w ten sposób Mouse, Squirel i inni idą od początku labiryntu do jego końca.  Na stronie Funzone można też, jak już pisałam, popatrzeć na obrazki i posłuchać znanej dzieciom z rozdziału 3 historyjki Hide and Seek i w ten sposób powtórzyć z rodzicami materiał w domu. Jest to szczególnie ważne dla tych z Państwa, którzy nie znają angielskiego, bo na stronie jest dużo materiałów audio i wideo bezpośrednio związanych tym, co robimy w klasie.

Treetops Funzone Unit 3 activities
Treetops Funzone Unit 3 activities

 

DSC02758Na koniec lekcji podsumowaliśmy drugą edycję My Scrapbook Page 2 – Festivals and Special Days. Pokazałam dzieciom galerię wszystkich prac oraz rozdałam dyplomy i nagrody. Ołówek z napisem I love English! na pewno przyda sie do tworzenia kolejnych dzieł!
Ponieważ sporo z prac jest o zbliżających się świętach, pewnie za tydzień zawisną w klasie na ścianie jako dekoracja.

Póki co także możecie Państwo popodziwiać prace dzieci w wirtualnej galerii do pobrania: Scrapbook Album part 2 lub z naszej Facebookowej bliźniaczej siostry (słabsza jakość):

Zadanie domowe po dzisiejszej lekcji: zeszyt ćwiczeń str. 22, ćw. 1 i 2. Proszę przypilnować, żeby w ćw. 1 dziecko nie tylko przejechało palcem po ścieżce, ale tak jak jest napisane w instrukcji, powiedziało na głos, gdzie kto jest.

PS. W zeszytach korespondencji jest wklejona prośba przygotowanie na przyszły tydzień materiałów: 3 kolorowych kartek z bloku technicznego i zdjęć rodziny (lub kserokopii, nie muszą być kolorowe) – mamy, taty, rodzeństwa, babć, dziadków.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s