Szukamy, chowamy i przepisujemy

Ostatnio szukaliśmy taty, a dziś co i rusz znajdowaliśmy mamę w łazience. A wszystko to, by powtórzyć i utrwalić słowa określające członków rodziny oraz pomieszczenia w domu, pytanie Where is …(Hedgehog/mum)? i odpowiedź He/She’s in the (bathroom). Niestety mimo wielu powtórzeń jeszcze nie wszystkie dzieci są w stanie samodzielnie tworzyć i odpowiadać na takie proste pytanie. 

Where is baby?Najpierw przy pomocy obrazków na slajdach szukaliśmy wszystkich bohaterów naszego kursu Treetops. Pytaliśmy na przykład Where’s Squirrel? i próbowaliśmy odpowiedzieć. Jak któreś dziecko zgadło, odsłaniał się slajd, na którym była ilustracja tego co powiedzieliśmy np. He’s in the kitchen. I znów pytaliśmy Where’s (mum)? i próbowaliśmy zgadnąć. I tak w kółko. Dzieci są przyzwyczajone do sekwencji, której nauczyliśmy się w piosence House song, więc na pytanie „Gdzie jest Bud?” standardowa odpowiedź to oczywiście „W łazience”. Nic z tego. Dziś ich nieźle zmiksowałam więc trzeba się trochę nazgadywać żeby padło sakramentalne Yes!

Na dzieci czekała oczywiście niespodzianka: na jednym ze slajdów było pytania Where’s baby? A na obrazku ukazał się niemowlak z rodziny Minionków. Okazało się, że schował się in the garden! Dobrze, że ma hat and scarf because it’s very cold! Brr. U nas też.

Treetops 1 Unit 2, lesson 5
Treetops 1 Unit 2, lesson 5

Potem zrobiliśmy ćwiczenie z podręcznika (str. 27). Niby prościzna – przepisać z góry kartki na dół kartki 5 wyrazów – ale jak ja widzę przepisywanie to wiem, że lekko nie będzie. Wiem też, że po 2-3 minutach jedna trzecia klasy zapewne się podda, przy czym kilkoro zrezygnuje cicho, a inni zaczną szaleć (trochę zazdroszcząc tym, którzy jednak dają radę). W angielskim inaczej się pisze, inaczej mówi, co dla dzieci jest albo ciekawe albo dziwaczne. Do tego dzieci na polskim nie poznały jeszcze wszystkich liter i jak mają coś po prostu odwzorować to się strasznie buntują. I mimo, że sekundę wcześniej, kiedy wyświetlane były tylko obrazki, to zgrabnym chórem odpowiadały kto jest gdzie, to jak miały to samo napisać (czyli według polecenia: „popatrzeć, wybrać i napisać”) to … Ufff! Męka. Na tablicy multimedialnej wzór napisany moją ręką, na zwykłej tablicy napisana najtrudniejsza kombinacja literek (bo z nieistnijącym w polskim „v’) w living room, a i tak dziesięć minut jęków i stęków 😉 No, ale potem, jak się udało, jaka satysfakcja! Dla niektórych…

Where is ...? game
Where is …? game

Z powyższych powodów tylko w jednej klasie udało mi się pograć w grę z podziałem na drużyny, a szkoda, bo zawody są zawsze przez dzieci mile widziane. Podzieliłam klasę na dwa teamy i zagraliśmy w prostą grę Where’s …? Chowałam pod kartami z pomieszczeniami powieszonymi na skrzydle tablicy małe obrazki z przedmiotami poznanymi od września i przedstawiciele dwóch drużyn na zmianę odgadywali co gdzie jest. W kolejnej rundzie zamiast pytać where? (gdzie), pytałam What’s in the (bedroom)? (Co jest sypialni?) Było dużo krzyków i emocji, bo opanować ten 7-latkowy duch rywalizacji niepodobna: każdy chce wygrać!

W ramach rozgrzewki albo przerywników pomiędzy ćwiczeniami posłuchaliśmy i obejrzeliśmy, a potem odegraliśmy historyjkę Hide and seek oraz dwie poznane piosenki z rozdziału 3 (House song i  Finger family).

Po dzisiejszej lekcji jest trochę więcej zadane, bo jutro nie ma zajęć – idziemy do kina. Z góry przepraszam, ale niestety w ćwiczeniach jest trochę pisania. Materiał jest utrwalony słuchowo-ustnie , teraz czas na aktywowanie pamięci poprzez ruch ręka-oko, a także wprowadzanie dzieci do elementów czytania.
Zadanie domowe: 1) zeszyt ćwiczeń str. 23 – popatrz na obrazki (gdzie kto jest) i uzupełnij zdania (przepisz wyrazy z ramki). ćwiczenie jest bardzo podobne do tego, które robiliśmy na lekcji. 2) Drugie zadanie to ćwiczenie ze str. 52 (sekcja Homework) – ćw. 1: pisanie po śladzie oraz ćw. 2: narysuj kogoś z rodziny i podpisz obrazek. Odpowiadając na liczne pytania moich (dociekliwych) uczniów: Nie, nie trzeba rysować portretu, można całą sylwetkę. Tak, może być pisakami. Nie, nie rysujemy kolegi ani koleżanki, tylko członka rodziny. Moje rękodzieło poniżej:

Homework 3 Dec 2014
Homework 3 Dec 2014

PS. W związku z wyjściem do kina tworzenie trzeciej kartki do Albumu o kulturze trochę się przesunie. Rodzinne zdjęcia i kartki zebrałam, poczekają w klasie do następnego tygodnia.

2 uwagi do wpisu “Szukamy, chowamy i przepisujemy

 1. świetny blog :)) też pracujemy z treetopsami, więc część pomysłów wykorzystam 🙂 ja w tego typu ćw. (str 27)przygotowuje dzieciom podpisy, które muszą wyciąć i wkleić zamiast przepisywać ( kto potrafi przepisuje, kto nie przykleja odpowiedni wyraz)

  Polubienie

  1. Tak, oczywiście. Ja też czasami wykorzystuję wyklejanie zamiast przepisywania. Ale z wycinaniem i przyklejaniem też lekko nie jest. Dzieci są na strasznie zróżnicowanym poziomie grafomotorycznym. Te, które sprawnie kolorują, wycinają mają często tak wyćwiczoną rączkę, że nauka pisania idzie im łatwiej i szybciej. I na odwrót: te, które wolno i niestarannie wycinają także niechętnie piszą.
   Nota bene, z ciekawością czekam na nowego Treetops’a (zobaczę go za dwa tygodnie); mam nadzieję trochę bardziej dostosowanego nie tylko do wymogu wieloletniości, ale także do potrzeb i możliwości sześcio- i siedmiolatków. To nie tak, że dzieci nie dają rady z pisaniem po śladzie czy przepisywaniem. Po prostu jest tego za dużo. Na Edukacji Wczesnoszkolnej literka goni literkę, jest dużo uzupełniania w ćwiczeniach. U konkurencji (New English Adventure, Tiger) pisania/pisania po śladzie jest znacznie mniej. Dla mnie po prostu lekcja angielskiego nie powinna się zamieniać w lekcję kaligrafii albo plastykę. Staram się, by dzieci rozumiały, że to rysowanie, kolorowanie czy przepisywanie ma im pomóc zapamiętać materiał językowy. Nie jest celem samym w sobie. Pozdrawiam serdecznie.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s