Klasa 1: The Balloon Festival

Na drugiej lekcji w mijającym tygodniu mieliśmy lekcję poświęconą zagadnieniom kulturowym – świętom. Nie, nie zaczynamy jeszcze obchodów  Bożego Narodzenia. Lekcja w podręczniku (str. 21) dotyczy miedzynarodowego zlotu balonów w Bristolu, więc to raczej poznawanie specjalnych dni i wydarzeń niż klasycznych świąt „ku czci” i „z okazji”. Problem z tematem lekcji bierze się stąd, że angielskie festival to nie tylko festiwal (seria koncertów, pokazów, etc.), ale także „a day or period of celebration, typically for religious reasons” czyli święto właśnie.

baloon festival
Young Treetops 1, p. 21

Ponieważ lekcja miała bardzo podobny przebieg jak ta z zeszłego roku, nie będę jej szczegółowo opisywać. W Treetops 1 dzieci pod koniec każdego rozdziału tworzyły tzw. kartkę do Albumu o kulturze (Scrapbbok page), zaś w Young Treetops 1 będą tworzyły plakaty. Służą one budowaniu świadomości kulturowej, porównywaniu kultury kraju języka docelowego (target-langauge culture) z kulturą rodzimą (native culture). Na lekcji jeden z książkowych bohaterów (tym razem Jenny) opowiada o jakimś aspekcie swojego życia w Wielkiej Brytanii (np. co jej się najbardziej podoba na Bristol Balloon Festival), zaś w kolejnej fazie lekcji dzieci mają szansę opowiedzieć jak ten sam lub podobny element kultury (święta, specjalne dni lub wydarzenia) funkcjonuje w ich kraju.

2B2CD3A800000578-3187785-image-a-151_1438947545394
Source: Getty images

Najpierw więc w ramach wprowadzenia do tematu świąt dowiedzieliśmy się jak wyglądają obchody Bonfire Night w listopadzie. Potem posłuchaliśmy jak Jenny opowiada o dorocznym Bristol Balloon Festival inaczej zwanym Bristol International Balloon Fiesta plus obejrzeliśmy mnóstwo zdjęć balonów z zeszło- i tegorocznego festiwalu. Następnie trochę podyskutowaliśmy o tym jakie są najfajniejsze święta w Polsce (przy okazji dzieci osłuchały się z kilkoma angielskimi nazwami: Christmas, Easter, Children’s Day, Mother’s Day, Independence Day,  itp). Oczywiście te najbliższe – Boże Narodzenie – interesowały dzieci najbardziej i każdy chciał się podzielić swoimi o nich wspomnieniami. Nie obeszło się też bez dylematu: „Jest Mikołaj czy go nie ma?” „Of course, there is Santa! He comes to me every year!” Moja logika chyba przekonała co niektórych 😉.

Poster1_YT1.jpg
YT 1_Poster 1 worksheet

W ramach pracy domowej dzieci mają wykonać mini plakat o swoim ulubionym święcie.  Instrukcja wykonania na odwrocie karty pracy. Technika dowolna: można rysować, wklejać zdjęcia (lub ich fragmenty), ilustracje z gazet; dodać krótkie podpisy po angielsku (jeśli rodzice pomogą); ozdobić plakat nie tylko swoim autoportretem (ramka w lewym górnym rogu), ale także ozdobną ramką, naklejkami itp. Karta pracy (jeśli dziecko nie było na lekcji) do pobrania TU–> Poster 1_page.

Lekcję zakończyliśmy dwoma balonowymi piosenkami: nowo poznaną Fly, fly, fly the balloon oraz już nam dobrze znaną The Balloon song. Do tej drugiej zrobiłam proste videoki czyli taki mix karaoke i wideo (do pobrania TU–>  The baloon song YT1).

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s