My Scrapbook Page 2

czyli tworzymy drugą kartkę Albumu o Kulturze. Dziś wprowadzenie do drugiej jego odsłony, tym razem o świętach i innych specjalnych dniach i wydarzeniach.

fot. lonelyplanet.com
fot. lonelyplanet.com

Wczoraj, czyli 5 listopada, połowa (ta młodsza część) Anglii recytowała:

Remember, remember, the fifth of November
Gunpowder, treason and plot.
We see no reason,
Why Gunpowder Treason
Should ever be forgot…

a to z tego powodu, że 5 listopada tradycyjnie obchodzi się Guy Fawkes Night albo Bonfire Night (Dzień Fajerwerków) w rocznicę wykrycia spisku prochowego (Gunpowder Plot, 1605). Tradycją tego dnia jest palenie przez dzieci kukieł wyobrażających Guy’a Fawkesa, a także pokazy sztucznych ogni (bonfire), imprezy rodzinne oraz festyny. A w angielskich szkołach dzieci uczą się o tym wydarzeniu na lekcjach historii, oczywiście aktywnie – robiąc projekty, plakaty i prezentacje multimedialne. Moim uczniom pokazałam film z DVD z kursu This is Britian (dostępny także w wersji z napisami na YouTube), z którego dowiedziały się trochę o tym święcie:

(Z tego też kursu pochodził filmik o Halloween, który oglądaliśmy w zeszłym tygodniu, a który również jest dostępny na YouTube.)

Mimo, że dzieci językowo nie rozumieją jeszcze za wiele, to obraz filmowy jest znakomitym nośnikiem informacji kulturowych. Dzieci świetnie kojarzyły fakty. Na przykład, że u nas topimy (lub palimy) kukłę Marzanny na koniec zimy, a tam pali się kukłę złego (bo był zdrajcą króla) Guy’a. I że znowu przygotowuje się jakieś fajne jedzenie. No i że są super pokazy fajerwerków.

fot.flickr.com
fot.flickr.com

W drugiej części lekcji pokazałam dzieciom tym razem nie święto, a specjalne wydarzenie mające miejsce co roku w Bristolu („Ale tam mają super mosty!” zauważyły na zdjęciach dzieci, bo rzeczywiście i ten londyński i bristolski są wyjątkowo malownicze) Bristol Balloon Festival. Podziwialiśmy na zdjęciach fantastyczne kształty balonów (Thomas the Tank Engine, Minion, Piper, etc.), a potem zobaczyliśmy krótki fragment filmu dokumentujący to wydarzenie w zeszłym roku:

To nas doprowadziło do scrapbook’owej strony Jenny (podręcznik str. 20) ilustrującej jej ulubione wydarzenie: the Bristol Balloon Festival. Razem z Jenny policzyliśmy balony, zobaczyliśmy w jakich są kolorach i fantastycznych kształtach, a na koniec zaśpiewaliśmy Fly, fly, fly the balloon na melodię Row, row, row your boat. Uwielbiam tę tradycyjną angielską piosenkę wioślarzy 😉 szczególnie w wykonaniu Jasia Fasoli (pamiętacie film Bean, pol. „Jaś Fasola w Ameryce” czy coś w tym rodzaju?).

Zadanie domowe dla chętnych (wklejka u dołu strony 20 w podręczniku):

scrapbook page 2 info

Szablon strony do pobrania tutaj (nie jest obowiązkowy, wystarczy zwykła kartka z bloku rysunkowego A4)–> my school scapbook page2

Zachęcam do wykonania – może znowu będą nagrody…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s