New Treetops trees

Dziś Zuzia z 1b miała urodziny i zaśpiewaliśmy jej Happy Birthday. Tak, tak, zaśpiewaliśmy, choć przecież się jeszcze tego nie uczyliśmy. Nic to jednak dziwnego, bo z informacji dostarczonych przez Państwa (w 1b oddano 16 na 23 ankiety) wynika, że tylko 1 dziecko nie uczyło się angielskiego wcześniej. A więc było komu śpiewać.

Zuzia's birthday
Zuzia’s birthday

Co jeszcze dzisiaj? Trwa tydzień adaptacyjny, a więc nadal przyzwyczajamy się do pewnej class routine (rutyny klasowej, typowej sekwencji wydarzeń na lekcji). Tego, że na angielski kładziemy 1. podręcznik, 2. zeszyt ćwiczeń (czyli jak mówią dzieci DWIE książki) i 3. piórnik. Tego, że witamy się i żegnamy konkretną piosenką. Tego, że robimy ćwiczenia na lekcji i że jest coś zadane do domu. Oczywiście nie zawsze tak będzie, ale powoli oswajamy się z pojęciem HOMEwork, uczymy się, jak je zaznaczać w zeszycie ćwiczeń, uczymy się, by o nim pamiętać. Tego, że się zgłaszamy jak chcemy coś powiedzieć; że nie chodzimy po klasie, że nie jemy w czasie lekcji … i tak dalej.

Dokończyliśmy zadania z wczoraj czyli ćw. 1 str. 2 w zeszycie ćwiczeń. Proste zadanie: nazwaliśmy narysowanych bohaterów; powiedziałam dzieciom, że zgubili oni swoje ulubione przedmioty i musimy pomóc im je odnaleźć. Point to Bud. Look, what’s here. What has he lost? What is it? Yes, it’s a hat. Wskazując na przedmioty i obudowując nowy język gestami ułatwiam ich zrozumienie. Dodatkowo pracę ułatwia dzieciom to, że widzą powiększoną stronę z zeszytu ćwiczeń na tablicy multimedialnej i widzą jak ja rysuję w „swoim” zeszycie ćwiczeń.

To co dla dzieci jest trudne to:

  1. podążanie za nauczycielem (kiedy w koło tyle się dzieje),
  2. skupienie się na zadaniu,
  3. samo zadanie (narysowanie linii łączącej Buda i kapelusz tak, by nie przekroczyć wyznaczonych linii).

Przy okazji robienia tego ćwiczenia powtarzaliśmy cztery podstawowe kolory, więc każda linia powinna być poprowadzona kredką w innym (ale jednym!) kolorze. Poniżej dwa przykłady jak to się skończyło.

Zad. 1, str. 2
Zad. 1, str. 2 Treetops Workbook 1

Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały pieczątkę z Well done (Dobrze) z uśmiechniętą buźką, ale stawiając je zwracałam uwagę, co wyszło, a co nie. Na przykład, wskazując palcem na udane próby, mówiłam This is nice. This looks great., a kręcąc głową i wskazując na problematyczne fragmenty rysunków, mówiłam Something is not quite right about this picture. You need to be careful here and it will be fine. OK?. Zadziwiające, że dzieci dokładnie wiedzą, gdzie popełniły błędy. Wiedzą też, że czasami im się po prostu nie chciało.

Niektórym uczniom musiałam powiedzieć, że błędy są skutkiem niesłuchania poleceń i że muszą poczekać aż powiem CO zrobić i JAK: You need to listen. Listen to me, the teacher. Listen to instructions. And it will be better next time.

Pieczątka motywacyjna

Dzieci, jak twierdzą psychologowie, nie można motywować krytyką, złymi ocenami, karami. Krytyka podcina skrzydła, dołuje, sprawia, że przestajemy wierzyć, że nam się uda. Dzieci uskrzydla sukces, uznanie, pochwała. Ale nie może to być bezsensowne wykrzykiwanie: Super! Brawo! ilekroć dziecko postawi parę linii na kartce i zapyta: Ładnie? Kiedyś na pewno wrócę do wyjaśnienia czym jest ocenianie (evaluative praise) i pochwała/ocena opisowa (descriptive praise) i jak odmienny wpływ wywierają.

Póki co każdemu po uśmiechniętej pieczątce. Ale następnym razem ocena zacznie się różnicować: buźki będą co prawda nadal uśmiechnięte, ale jedne szerzej, a drugie tylko trochę. Ale może się też zdarzyć, że buźki w ogóle nie będzie, bo oceniać nie będzie czego. Te dzieci dostaną drugą szansę, by wykonać zadanie później albo w domu. Nam, dorosłym, też czasami nie chce się pracować, prawda? Ale jak termin/szef/życie przyciśnie, to się sprężamy.

W 1c dokończyliśmy wycinanie pacynek, 1b i 1a przyniosły je wycięte w ramach zdania domowego. Pobawiliśmy się nimi i odegraliśmy z nimi mini dialog, najpierw chórem nauczyciel-wszystkie dzieci, potem z pojedynczymi dziećmi w ławkach, na koniec w kółeczku (łańcuszek pytanie-odpowiedź):

Ruszając palcem z nałożoną wiewiórką: Hello, I’m (Squirrel). What’s your name? Jedno dziecko pyta, a drugie odpowiada. Hello, I’m (Holly). Hello, I’m (Bud). I mówi do kolejnego dziecka w kółku: Hello, I’m … . What’s your name?  Na koniec Jeż pytał dzieci: Hello, I’m Hedgehog. What’s your name? Dziecko: I’m (Nikola).

Jeż pojawił się nie bez przyczyny. Teoretycznie tylko ja powinnam mieć go wyciętego. Ale jak to w życiu bywa, kilkoro dzieci wycięło jeża, bo tak było na fotografii w poprzednim wpisie, albo po prostu myślały, że tak trzeba. A z kolei inne dzieci (dzieci z rodzicami?) wycięły „wszystko jak leci”.

Z tego powodu są dwa zadania domowe (ale może się zdarzyć, że akurat Wasze dziecko będzie miało już wszystko zrobione):

  1. Dokończyć wycinanie pacynek ze strony 77-78. Włożyć je do koperty, którą dzieci dostały na lekcji. Pacynek będzie w sumie osiem. Ponieważ Mama, Tata i Miss Bell przydadzą się dopiero za kilka lekcji kopertki zbiorę na następnej lekcji i przechowam w klasowych teczkach.
  2. Zadanie ze str. 3 w zeszycie ćwiczeń: połączyć cienie z odpowiednimi postaciami. Jeśli zobaczycie, że dziecko już to ćwiczenie zrobiło, to niech każdą postać jeszcze dodatkowo pokoloruje. I jeśli, drodzy Rodzice, macie ochotę to jak zwykle zapytajcie kto jest kto, jakiego koloru jest kredka, którą dziecko wybrało itd.

Robimy zatem małe porządki.

Na koniec lekcji plakietki z imionami sfrunęły z naszych piersi na gałązki dwóch drzew z Lasu Treetops, które magicznie wyrosły w sali 109 i 110. Przy okazji, drodzy Rodzice, zagadka: Ile czasu zajmie nauczycielowi otworzenie, przypięcie/odpięcie i zapięcie 23 agrafek w każdej klasie?

Trees together

PS. W zakładce STRONY – Dokumenty jest dostępna pełna wersja Poradnika dla rodziców Treetops 1 (W. Sałandyk, OUP), w którym znajdziecie, lekcja po lekcji, wskazówki jak pracować z dzieckiem w domu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s