Klasa 3: Looks

Powroty do szkoły po dłuższej przerwie bywają bolesne dla obu stron. I uczniowie i nauczyciele trochę się rozleniwiają i/oraz wypadają z rutyny – wczesnego wstawania, uważania na lekcji, notowania, zgłaszania się, itd. Żeby sobie i uczniom trochę ten powrót osłodzić przygotowałam dla nich na dobry początek rozdziału 3 (People) grę w kółko i krzyżyk (Tic-Tac-Toe) na bazie słownictwa z działu wygląd zewnętrzny.

people introTak jak i w zeszłym roku rozdział rozpoczęłam od rozgrzewki „Guess who?”- któż zacz na zdjęciu, jak się nazywa, skąd pochodzi i jaki zawód wykonuje. Pomoc w postaci zdjęć przygotowałam sobie w zeszłym roku i nic się w tej kwestii nie zmieniło: Ronaldo, Lewandowski i Stoch pozostają niezmiennie rozpoznawalni. Dzieci bez problemu chwytają znaczenie słów takich jak footballer, ski jumper, tennis player, singerpo czym zapytane o to „Who is STUU?” dedukują „YouTuber„. Nazwisk aktorów raczej nie znają, za to bezbłędnie nazywają postaci przez nich grane. Harrison Ford to zawsze Han Solo albo „ten pan ze Star Wars”, Scarlett Johansson to „Czarna Mamba”. Koniec kropka. Ale to wystarczy, by wprowadzić podstawowe słownictwo, które pozwoli nam przygotować sobie grunt pod czytanie tekstu o sławnych ludziach przygotowanego przez jedną z bohaterek naszego podręcznika, Kelly. Unikam w ten sposób zbędnego tłumaczenia, dzieci są aktywne, zaciekawione, dedukują (lub zgadują), dzielą się swoimi zainteresowaniami.

people

W zeszłym roku pracując z mini kartami obrazkowymi do rozdziału 3 oferowanymi przez wydawnictwo niezbyt byłam z nich zdowolona. Czarno-białe zdjęcia skserowane na słabej jakości papierze mizernie oddawały znaczenie nowych słów. Ratowaliśmy sytuację kolorując kluczowe fragmenty obrazków („rude włosy”, „niebieskie oczy”, okulary–> zobacz na zdjęciu poniżej), ale jakoś to do mnie nie przemawiało, więc w tym roku opracowałam alternatywną kartę z kluczowym słownictwem.

miniflashcards
Nowe i stare miniflashcards do roz. 3 Young Treetops 3

Przygotowałam ją w dwóch wersjach: kolorowej i czarno-białej (do pobrania TU–>YT3_People_looks). Pierwszą wyświetlałam na tablicy, a dzieci same decydowały ile elementów, poza plamami farb, pokolorują i jak.

vocab card

Pokazując na karcie palcami jedno, dwa, lub trzy okienka (np. red – short – straight hair) łatwo zbudować krótsze lub dłuższe wyrażenia leksykalne. Ilustracje są w podobnej formie wykorzystane w grze w kółko i krzyżyk, co pozwoli dzieciom gładko przejść od biernego rozumienia (ja mówię – wy wskazujecie odpowiedni obrazek) do aktywnego użycia nowego słownictwa. Najpierw, jak zwykle, pokazałam z jednym z uczniów (tak na wszelki wypadek) zasady gry w kółko i krzyżyk grając na wyświetlanej na tablicy planszy i przylepiając do niej żetony.

Tic2

Jak już wszyscy wiedzą „o co chodzi”, to wystarczy rozdać parom dwustronne plansze do grania (które można wymienić potem z inną parą), pisaki i chustki do zmazywania i mamy 5-8 minut na to, by sobie spacerować po klasie i podsłuchiwać, które wyrazy dzieci najczęściej muszą sprawdzić na karcie w zeszycie, bo ich nie pamiętają oraz z wymową jakich wyrazów dzieci mają kłopoty i tylko te po zakończeniu gry dodatkowo utrwalić. Plansze do grania do pobrania TU–>YT3_People_looks_TIC_TAC_TOE, filmik „How to play” można zobaczyć TU.

Jeśli dodatkowo wzmocnimy te ćwiczenia pracą z materiałem podręcznikowym (str. 33) czy zabawą z dużymi kartami obrazkowymi to dzieci bardzo szybko „załapią” nie tylko nowe słówka, ale i kolejność elementów (np. kolor przed długością).

Looks vocab

Wtedy ćwiczenie z zeszytu ćwiczeń na zrozumienie nowych wyrażeń oraz użycie I’ve got   (ja mam) przebiega błyskawicznie. I co ważne: dzieci potrafią je zrobić samodzielnie.

workbook

Na kolejnej lekcji wystarczy ponownie zebrać kilkoro dzieciaków o odpowiednich cechach, by wprowadzić „she’s got” (ona ma) i „he’s got” (on ma) i już jesteśmy gotowi, by obejrzeć i zrozumieć kolejny epizod z życia Bertie’go i Rachel (The search for Rachel), ale także by już na kolejnej lekcji móc opisywać siebie nawzajem.

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s