Reading is FUNdamental (1)

Z dużym zainteresowaniem przyjęli Państwo wpis na Facebooku z plakatem z czwartkowego kółka języka angielskiego, więc postanowiłam udostępnić trochę więcej zdjęć z niego.

Reading is FUNDAMENTAL – czytanie ma fundamentalną rolę nie tylko w rozwijaniu kompetencji językowej – zrozumienia i zapamiętania znaczenia oraz użycia nowego słownictwa i struktur w kontekście, rozwijania umiejętności słuchania ze zrozumieniem, czytania na głos i „po cichu”. Czytanie umożliwia także dzieciom zdobycie kompetencji interkulturowej np. poprzez obcowanie z autentycznym tekstem obcojęzycznym, porównywanie różnych wersji tej samej historii, porównywanie historii w języku ojczystym i obcym.

Dzieci jednak nie zawsze czytać lubią. Postrzegają czytanie jako żmudny proces „dukania” tekstów w elementarzu. Dodatkowo na lekcjach języka obcego wyrażają obawy: „Czy ja wszystko zrozumiem proszę Pani?” Nazwa kółka, które prowadzę – Reading is FUNdamental – ma przekonywać dzieci, że czytanie może być zabawne, interesujące, po prostu fajne. Jak to zrobić?
1. Wybierając książki, które mają szansę dzieci zainteresować, są bliskie temu czym żyją w danym momencie; których treść jest zabawna, zaskakująca, a bohaterowie dają się lubić.
2.Wybierając książki, których poziom językowy jest dla dzieci odpowiedni (czyli i+1, troszeczkę ponad to czym dysponują w danej chwili).
3. Wybierając książki, których ilustracje nie są tylko ozdobnikiem, ale także nośnikiem treści.
4. Wybierając książki, których czytanie da się powiązać z innymi formami aktywności – oglądaniem filmu, śpiewaniem, rysowaniem, formami parateatralnymi.
5. Wybierając książki, których czytanie NAM (nauczycielom) sprawia frajdę (czyt. damy radę wykrzesać z siebie energię potrzebną do ich przeczytania po 6 z rzędu dla nas godzinie lekcyjnej, będąc nie wiem jak zmęczonymi i mając bardzo zmęczonych czytelników przed sobą).

A poza wyborem odpowiedniej książki zawsze trzeba mieć pomysł na to co przed czytaniem, w czasie i po nim. Poniżej króciuśieńki opis tego jakich wyborów dokonałam planując pierwszy miesiąc działalności naszego kółka.

W klasach 2 zaczęłam od czytania książki Lucy Cousins pt. Maisy goes to the city (wyd. Walker Books), która utrwala wcześniej poznane przez dzieci miejsca w mieście i dodaje parę nowych. (O realizacji tej książki na lekcji pisałam TU).

maisy-goes-to-the-city

Klasy 3 realizowały w październiku rozdział Fantasy Worlds poświęcony wróżkom, czarodziejom, rycerzom, księżniczkom itd, więc na kółku kontynuowałam ten temat poprzez czytanie Kopciuszka. Z trzech posiadanych przeze mnie książek wybrałam Cindarella napisaną i zilustrowaną przez Jess Stockham (wyd. Child’s Play) ze względu na nowoczesny język i interaktywną formę książeczki (podnoszone klapki –flaps– pod którymi kryją się śmieszne obrazkowe „komentarze” do danej sceny).

Cinderella1.jpg

Czytanie książki „obudowałam” przy pomocy materiałów ze świetnej strony sparklebox.com (sequencing cards, word cards itd), m.in. wykorzystując ich obrazki opracowałam matrycę do składanej książeczki, którą najpierw słuchając moich poleceń dzieci złożyły, a potem przy jej pomocy opowiedzieliśmy wydarzenia w historyjce (i którą mogły zabrać do domu). Zajęcia zakończyliśmy projektując stroje dla Kopciuszka i Księcia (dziewczynki) oraz warzywną karocę (chłopcy).

cinderella

Kolejne kółko dla klas 2 wypełniło nam czytanie książeczki What have you got Mr Croc? (Jo Lodge, wyd. Hodder Children’s Books). Najpierw powtórzyliśmy zeszłoroczną piosenkę There’s a bee oraz nazwy wszystkich poznanych dotąd zwierząt. Po przeczytaniu książeczki zgodnie stwierdziliśmy, że choć jest super (ach te kłapiące zębiska na ostatniej stronie!), to jest stanowczo za krótka, więc dorobiliśmy do niej kolejne strony. Najpierw z 2d:

A potem z 2a:

croc_2a

Po kopciuszkowej sesji na kolejnym kółku zgodnie z życzeniem chłopaków czytaliśmy „niedziewczyńską” historyjkę. Książka Tap to play Saliny Yoon (wyd. Balzer+Bray) okazała się gende… tfu! uniwersalna dla obu płci.

tap-to-play

Komputer i peryferia (mouse, keybord), czynności z nimi związane (clicking, tapping, playing) zainteresowały wszyskich, a ponieważ książkę nie tylko się czyta, ale trzeba ją „robić” – uderzać w nią, obracać, machać stronami jak skrzydłami – to dzieciaki są naprawdę zaangażowane. Recenzja polskiego tłumaczenia TU. Piosenka wykorzystana na początku lekcji TU.

tap-tp-play2

A w czwartek jak już pisałam wodny świat rafy koralowej wraz z książką Hoorey for Fish (wyd. Walker Books) i ponownie moja ukochana Lucy Cousins. W książce jest masę różnorodnych rybek – małe, duże, chude, grube, w paski, w kropki, słonio-ryby, muszlo-ryby…

fish1

Dzieciaki z drugich klas były zachwycone humorystycznym językiem i przepięknymi ilustracjami, które bardzo przypominają te, które same tworzą – gruby kontur, podstawowe barwy, prostota odzwierciedlenia postaci. A zatem do dzieła! Plakat z rafą koralową, na którym umieściłam tylko pączko-ryby (donut fish), tęczo-rybkę (rainbow fish) i dolarową złotą rybkę (gold fish) z godziny na godzinę zarybiał się coraz bardziej.

Fish2.jpg

Na plakacie widać nie tylko ogromną wyobraźnię dzieci (grzybo-ryby, kompo-ryby, liso-ryba, ryba-kosmitka, ryba-kokardka itd), ale także odpryski dorosłego świata, w którym chcą czy nie chcą, mniej lub bardziej świadomie, dzieciaki uczestniczą.

img_0164-1Z tego „humoru lekcyjnego” już się śmiałam z rodzicami z 2d na platformie Bloomz, którą z nimi testuję:

Alek: „Psze pani, to jest ryba WYBOROWA”.
Patrzę na niego zdziwiona skąd 7-latek zna takie słowo, bo pan  L. nie wygląda na nadużywającego procentów. W porę jednak dostrzegam napis „Tramp”
Ja: Aaachaaaa! Ryba Wyborcza – Election Fish. Trump.
Ha! Ha! Oglądało się … 😀😂😀

No i komentarz taty, jakże prawdziwy:

No cóż, to efekt dziecięcej spostrzegawczości i ciekawości otaczającego świata. Niby to dziecko wiadomości nie ogląda, ale jednak coś tam wychwytuje i potem naciąga ojca na dyskusje na tematy polityczne 😊 Przy herbatce oczywiście a nie przy butelce „wyborowej” 😉 Chociaż rybka, szczególnie taka piękna jak te zrobione przez dzieci, podobno lubi pływać…

A jeśli chcecie Państwo obejrzeć z dziećmi jeszcze raz czytaną na kółku książeczkę, to znajdziecie ją na vimeo i YouTube. Linki umieszczam choć nie wiem jak długo będą aktywne, bo wydawnictwa lubią się jednak upominać o prawa autorskie do swoich dzieł (filmik z Maisy goes to the city, który pokazuję dzieciom na lekcji niestety już z YT zdjęto, ale jest inny, TU).

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s