Przede mną ładnych parę godzin jazdy powrotnej z konferencji ze Szczecina, a skoro WordPressa można obsługiwać nawet na komórce to spróbuję napisać zaległy post. Aplikacja mobilna jest co prawda o kilka ładnych funkcjonalności uboższa, no i w samochodzie trochę trzęsie, ale póki co zasięg jest i wszystko działa. Zobaczymy co z tego wyjdzie (czyt. ile literówek popełnię) 😱.
W zeszłym tygodniu z moimi trzecimi klasami powtarzaliśmy strukturę gramatyczną Where are you from? i udzielaliśmy odpowiedzi I’m from Poland. Ponieważ ćwiczyć mają wszyscy, a nudzić nie ma prawa się nikt, to podczas drylu językowego pytanie-odpowiedź w ruch poszła piłka, tak żeby dzieci nie spodziewały się kogo w danym momencie wybiorę i by zwykle mechaniczne ćwiczenie miało element niespodzianki. Piłka (szczególnie taka jak moja – mała, świecąca i piszcząca) działa jak taki mental distractor (odciągacz uwagi). Ponieważ dzieci muszą stale uważać, czy piłka nie leci akurat do nich, a następnie podjąć wysiłek, by piłkę złapać, unikamy bezmyślnego recytowania uprzednio przygotowanej w głowie wypowiedzi. Z jednej strony chcemy wytworzyć nawyk językowy, a z drugiej jednak chcemy, by odpowiedź była świadoma, żeby nie odpowiadać z automatu. A ponieważ w każdej klasie znalazł się w pewnym momencie choć jeden żartowniś, który na zadane pytanie „Skąd jesteś?” odpowiadał I’m from China/India (bo przecież znamy już i inne nazwy krajów, nie tylko Poland), to w pewnym momencie przerzuciliśmy się na inną zabawę: piłkę rzucało jakieś wyznaczone przeze mnie dziecko, a ja wskazywałam na jedną z wcześniej zawieszonych na tablicy flag i w ten sposób ćwiczyliśmy trochę inne wersje odpowiedzi. Na koniec z kilkorgiem dzieci rozszerzyłam dialog i o inne, wcześniej ćwiczone pytania: What’s your name? I’m Oliwier. How old are you? I’m 8. Where are you from, Oliwier? I’m from Poland. To świetny wstęp do zadania 4 z rozdziału Welcome, w którym dzieci z kursu Young Treetops 3 przedstawiają się, mówią ile mają lat i skąd pochodzą. Przy sprawdzaniu zadania osłuchiwałam dzieci formą czasownika „to be” dla trzeciej osoby liczny pojedynczej – He’s from France. She’s from Great Britain.
Ponieważ to znowu zadanie typu „posłuchaj i zapisz w zeszycie” (bo po książce pisać nie można) przygotowałam wklejkę (do pobrania TU–> yt3_starterunit-cb-p-4), dzięki której zaoszczędziliśmy sobie żmudnego przepisywania, a skupiliśmy się na brakujących informacjach. Obok odpowiedzi do zadania, umieściliśmy też odpowiedzi jakich udzialaliśmy wcześniej ustnie, o sobie.
Na drugiej zeszłotygodniowej lekcji po przypomnieniu pytania Where are you from? pytaliśmy się nawzajem czy jesteśmy z takiego bądź innego kraju – oraz udzielaliśmy na to pytanie odpowiedzi Yes, I am (tak), No, I’m not (nie). Niektórym się na początku (co oczywiste) kręciło z wcześniej poznanym pytaniem Do you like (spaghetti)? i odpowiadali Yes, I do/ No, I don’t! stąd na tablicy zapis kluczowego pytania i odpowiedzi, na który w razie problemu mój teacher-assistant mógł wskazać.
Po kilku różnych ćwiczeniach z podręcznika i zeszytu ćwiczeń dla odmiany przeszliśmy do świata rycerzy i rycerek(?) i uzupełniliśmy sobie pierwszą część dyplomu Treetops Knight’s Challenge, na którym po każdym rozdziale będziemy nanosić nagrody za dobrze wykonane „wyzwaniadla rycerza” (knight’s challenges). Póki co niezłym wyzwaniem było narysowanie autoportretu 😉… (Nota bene niektórych rycerzy mam oczywiście from Russia.)