Niezmiernie mi było miło poznać Państwa osobiście. Dzisiaj, tak jak obiecałam, skrót z tego, co przedstawiłam na pierwszym zebraniu (treść slajdów PPT). Wykresy sumujące dane z ankiet zostały uaktualnione o dane z pięciu ankiet, które otrzymałam w czwartek po zebraniach.
Serdecznie Państwu dziękuję za wypełnienie i oddanie ankiet, przekazanych 1 września na pierwszym spotkaniu z wychowawcą. Jedno z pytań dotyczyło tego, czy dzieci uczyły się języka obcego przed rozpoczęciem szkoły podstawowej. Z Państwa odpowiedzi wynika, że każdy oddział (klasa) ma w tym względzie trochę inną strukturę, tzn. proporcje uczniów rozpoczynających i kontynuujących naukę języka obcego. Jeśli chodzi o wybór języka, to wszystkie dzieci uczyły się języka angielskiego; dodatkowo jedno dziecko uczyło się języka francuskiego jako drugiego języka obcego.
- ZMIANY W PODSTAWIE PROGRAMOWEJ
Ze względu na fakt, że w tym roku dzieci 6-letnie, tj. urodzone w pierwszym półroczu 2008 r., zostały masowo objęte obowiązkiem szkolnym znowelizowano rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej dotyczące realizacji podstawy programowej. Celem zmian w podstawie programowej edukacji wczesnoszkolnej jest szersze niż dotychczas dostosowanie przebiegu procesu edukacji do indywidualnych możliwości i potrzeb najmłodszych uczniów. Aby zrealizować ten cel, zaproponowano m.in.
- rezygnację z wyodrębnienia wykazu wiadomości i umiejętności, które powinien posiadać uczeń kończący klasę I szkoły podstawowej, gdyż funkcjonujące dotychczas w tym zakresie rozwiązanie często stanowiło utrudnienie dla nauczycieli w dostosowaniu procesu edukacyjnego do potrzeb i możliwości rozwijających się w różnym tempie dzieci.
- pozostawienie decyzji nauczycielowi odnośnie tego, ile czasu uczniowie poświęcą na opanowanie wiadomości i umiejętności z poszczególnych obszarów podstawy programowej oraz dostosowanie pracy domowej do możliwości uczniów.
Zobacz załącznik do Rozporządzenia i jego omówienie na stronie MEN.
W związku z tym, że niektórzy rodzice bardzo się niepokoją czy dziecko sprosta wymaganiom, ale także ze względu na nierealistyczne (tj. zbyt wygórowane) oczekiwania niektórych z Państwa co do umiejętności, które dziecko posiądzie w toku 3-letniej nauki, poniżej cytuję wymagania szczegółowe dla języka obcego nowożytnego nauczanego na I etapie edukacji.
Uczeń na koniec 3 klasy:
- wie, że ludzie posługują̨ się̨ rożnymi językami i aby się̨ z nimi porozumieć́, trzeba nauczyć́ się̨ ich języka;
- reaguje werbalnie i niewerbalnie na proste polecenia nauczyciela;
- rozumie wypowiedzi ze słuchu:
- rozróżnia znaczenie wyrazów o podobnym brzmieniu,
- rozpoznaje zwroty stosowane na co dzień́ i potrafi się̨ nimi posługiwać́,
- rozumie ogólny sens krótkich opowiadań́ i baśni przedstawianych także za pomocą̨ obrazów, gestów, rozumie sens prostych dialogów w historyjkach obrazkowych, także w nagraniach audio i wideo.
- czyta ze zrozumieniem wyrazy i proste zdania;
- zadaje pytania i udziela odpowiedzi w ramach wyuczonych zwrotów, recytuje wiersze, rymowanki i śpiewa piosenki, nazywa obiekty z otoczenia i opisuje je, bierze udział w miniprzedstawieniach teatralnych;
- przepisuje wyrazy i zdania;
- potrafi korzystać́ ze słowników obrazkowych, książeczek, środków multimedialnych;
- współpracuje z rówieśnikami w trakcie nauki.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI z dnia 30 maja 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół.
Szczegółowy opis poziomów osiągnięć zakładanych przez realizowany w szkole program nauczania (Szpotowicz & Szulc-Kurpaska, 2009, OUP) znajdziecie Państwo w zakładce DOKUMENTY.
- OCENIANIE
Zatem dzieci mają trzy lata na opanowanie treści nauczania zawartych w Podstawie Programowej kształcenia ogólnego, niemniej analiza postępów odbywa się na bieżąco i systematycznie poprzez:
- obserwację pracy dziecka i notatki z pracy dziecka
- zbiór przykładowych prac dziecka
- kontrolę ustną (np. odpowiedzi na bodźce rysunkowe, dialogi w parach, odgrywanie dialogów i scenek, zabawy pamięciowe)
- kontrolę pisemną (np. zadanie typu „pokoloruj wg usłyszanej instrukcji”, „zaznacz słowo, które usłyszysz”, itp.)
Informacje uzyskane w ten sposób są następnie przekładane na język oceny opisowej (obowiązującej w ramach całości edukacji wczesnoszkolnej), którą otrzymują Państwo w postaci Karty osiągnięć ucznia.
Jak to ujmuje realizowany przeze mnie Program nauczania języka angielskiego dla klas 1-3 szkoły podstawowej (M. Szpotowicz & M. Szulc-Kurpaska, 2009, OUP):
Program poleca wprowadzenie oceny opisowej jako kolejnej płaszczyzny integracji w nauczaniu początkowym. Ten typ oceny nie przewiduje wystawiania ocen cząstkowych i oceny końcowej w postaci stopni. Zamiast tego ocena opisowa dostarcza informacji o postępach dziecka w nauce bez porównywania go z innymi dziećmi. Ocena opisowa powinna podkreślać to, co dziecko umie, to, co już osiągnęło oraz jaki wysiłek włożyło w naukę lub wykonaną pracę. Stanowi to istotny czynnik motywujący do dalszej nauki, a także wzmacnia poczucie własnej wartości.
W I klasie zajdą Państwo na Karcie osiągnięć następujące kategorie: SŁUCHANIE, MÓWIENIE, SŁOWNICTWO, ROZWÓJ EMOCJONALNO-SPOŁECZNY, a następnie odpowiednie umiejętności oraz poziom ich opanowania. Na przykład w ramach kategorii SŁUCHANIE, w ramach punktu „rozumie polecenia nauczyciela” zakres opanowania umiejętności może być określony przymiotnikami: całkowity, częściowy, minimalny. Przy czym „częściowe” opanowanie danej sprawności oznacza, że uczeń potrzebuje dodatkowej pomocy nauczyciela w celu realizacji danego celu, zaś sprawność opanowana w stopniu „minimalnym” oznacza, że uczeń potrzebuje wielokrotnych powtórzeń, wsparcia wizualnego (np. dodatkowych gestów) itp. Jeśli uczeń jeszcze nie opanował danej umiejętności w tabeli pozostaje puste miejsce.
Informacje dotyczące bieżącej oceny wyników w nauce znajdą Państwo w dzienniku i dzienniku cyfrowym (udostępnionym Rodzicom od października 2014 r.).
Dodatkowo dzieci otrzymują w zeszycie tzw. pieczątki motywacyjne, których zadaniem jest odnotowanie faktu sprawdzenia przez nauczyciela danego zadania, nieformalna ocena pracy oraz, oczywiście, nagradzanie wysiłku dzieci i motywowanie ich do dalszej pracy. Obok pieczątek mogą Państwo umieszczać emotikony („buźki”), komentarz czy po prostu podpisać się.
Dalsze informacje na temat opisu osiągnięć i sposobów oceniania wynikającego z Podstawy programowej i realizowanego w szkole Programu nauczania znajdą Państwo w zakładce DOKUMENTY.
- JAK RODZICE MOGĄ POMÓC?
Bardzo, bardzo mnie cieszy, że mają Państwo tyle dobrych chęci i chcą Państwo dziecku pomagać w nauce języka angielskiego (zob. wyniki ankiet).
W tym pierwszym, jakże trudnym, okresie adaptacyjnym mogą Państwo przede wszystkim pomóc dzieciom poprzez:
1) pomoc w pakowaniu plecaka i sprawdzanie, czy w środy i czwartki zabrały książkę i zeszyt ćwiczeń do języka angielskiego;
2) sprawdzanie, czy dzieci odrobiły pracę domową;
Praca domowa może mieć różne funkcje; może nie tylko pomagać w powtarzaniu i utrwalaniu wiadomości oraz rozwijaniu umiejętności stricte językowych, ale także może pomagać w wyrabianiu odpowiednich pozajęzykowych umiejętności (np. pisania po śladzie, wycinania, organizowania rzeczy w zbiory) i nawyków, wdrażaniu do systematyczności, rozwijaniu własnej twórczości. Może także być pretekstem do tego, by zrobić coś dodatkowo lub inaczej niż to miało miejsce na lekcji. W kursie Treetops jest to realizowane poprzez strony PLUS PAGES w zeszycie ćwiczeń.
Inna ważną sprawą, w której rodzice mogą asystować dziecku to sprawdzenie CZY coś było zadane. Ułatwieniem jest zielona pieczątka z domkiem i napisem HOMEWORK/zadanie domowe wbijana przeze mnie do zeszytu ćwiczeń. Niestety nawigowanie po zeszycie ćwiczeń Treetops jest trochę skomplikowane, gdyż zadania mogą się znajdować w różnych jego miejscach:
- str 2-49: Unit exercises
- ćwiczenia do kolejnych lekcji, podzielone wg rozdziałów, np. rozdział pt. Hello, lekcja (lesson) 4
- str. 50-56: Homework exercises
- Dodatkowe zadania przewidziane przez autorów jako praca domowa
- str. 58-64: Plus pages
- ćwiczenia dodatkowe, dla chętnych uczniów; wykraczające odrobinę poza to, co jest realizowane na lekcji, np. zadanie do rozdziału 1 (unit 1) bazuje na słownictwie poznanym na lekcjach, ale wprowadza pisanie po śladzie, które nie jest jeszcze wprowadzane ani na lekcjach Edukacji Zintegrowanej, ani lekcjach języka angielskiego
- str. 65-68: Season pages
- zadania „na każdą porę roku” (co 2 rozdziały)
- str. 69-84: Craft pages
- jednostronnie zadrukowane strony do prac plastycznych; podsumowujące sekcje materiału (po jednej na każdą porę roku i rozdział)
3) okazywanie zainteresowania tym, co działo się̨ na lekcji i czego się nauczyły (rodzice mogą̨ prosić dzieci np. o zaprezentowanie im piosenek lub wierszyków). W tym miejscu polecam systematyczne wchodzenie na naszą stronę internetową www.angielskiwszkoleiwdomu.com , na której znajdą Państwo opis tego, co się działo na lekcji. Może ona Państwu ułatwić zadawanie odpowiednich pytań, które wykraczają poza standardowe: „Jak w szkole?” „Co było na angielskim?” Zamiast tego polecam konkretne pytania, np. „Czytałam, że śpiewaliście dzisiaj nową piosenkę o jesieni. Podobała ci się?” albo zapytanie dziecka o to, co jest przedstawione na zdjęciach. Dodatkowe pomysły na ćwiczenia w domu mogą Państwo znaleźć w Poradniku dla rodziców Treetops 1, który także można znaleźć na naszej stronie internetowej.
4) kontaktowanie się̨ z nauczycielem w przypadku pytań czy wątpliwości.
Jak wynika z ankiet znacząca większość z rodziców preferuje tradycyjne formy kontaktu – zebrania z rodzicami i wywiadówki. Ja ze swojej strony zachęcam do indywidualnych kontaktów, także poprzez email oraz stronę internetową.
Po uruchomieniu dostępu do elektronicznej formy dziennika (Uonet+ Vulcan) znajdą tam Państwo informacje o ocenach, frekwencji (możliwość usprawiedliwiania nieobecności), terminy sprawdzianów, informacje o zadaniach domowych, a także komunikaty od wychowawcy i innych nauczycieli, na przykład zapytanie o chęć pomocy w organizacji nadchodzącej imprezy.
Pozdrawiam Państwa bardzo serdecznie i do zobaczenia na wywiadówce w październiku!