Klasa 3: Tournament Day! STORY (online)

Giddy up! Giddy up! Wiśta-wio! – poganiał dziś konia Bertie. Kto niestety konia nie miał i nie przygalopował na naszą poranną lekcję na ZOOMie, to może się jeszcze połączyć ze mną o 17-tej (five o’clock) albo zobaczyć lekcję TU.

Najważniejszym elementem naszej dzisiejszej lekcji był kolejny odcinek opowieści z Treetops Kingdom. Gdzie tym razem rozgrywa się fabuła naszej historyjki? Zgadywaliśmy, że poza zamkiem (strzałka), tam gdzie odbywają się turnieje.

Kingdom map.jpg

Story 6 oline.png

Ale mieliśmy w tej sprawie pewne wątpliwości, bo po co w takim razie cyrk (który chyba miał zapewnić turniejowym gościom rozrywkę) wchodził przez most zwodzony na dziedziniec zamku? Hmm… 

Może obejrzyj historyjkę jeszcze raz (kliknij TU) i rozwiej te wątpliwości raz na zawsze.

Średniowieczne turnieje rycerskie to nie jest coś, co jest znane wszystkim, więc jako wstęp do tematu obejrzeliśmy kilka zdjęć ze współcześnie odbywanych castle tournaments.

tournaments.jpg

Niedaleko Bydgoszczy, na zamku w Golubiu Dobrzyniu, też co roku odbywa się tego typu impreza; choć chyba największa jest na Zamku Krzyżackim w Malborku. Ciekawe czy odbędą się one w tym, bardzo szczególnym, roku?

Na zdjęciach z turniejów widać wojów i rycerzy walczących różną bronią, więc powtórzyliśmy z rozdziału 1, Fantasy Worlds, ich nazwy. Zrzut ekranu 2020-05-11 o 12.40.10.png

Najbardziej nas jednak interesowała kopia (a lance) czyli długi drąg, którą konny wojownik umieszczał pod pachą atakował przeciwnika, szarżując na niego galopem.

File:Knights jousting, lance tips broken on shields.jpg ...
wikimedia.commons

Jousting (walka konna na kopie) to była (i chyba nadal jest) najbardziej widowiskowa konkurencja na turniejach i czesto ją malowano na obrazach albo kartach ksiąg.

Turnierbuch Ritterspiele p43 | bibliodyssey.blogspot.com/200… | Flickr
Flikr

I to właśnie w tej konkurencji na turnieju wygrała Rachel, która zastąpiła rannego w starciu z zebrą Bertiego. Congratulations!

Zrzut ekranu 2020-05-10 o 21.38.49.png

Jeśli nadal nie wiesz jak to się stało, że Rachel, a nie Bartie, trzyma puchar, to przeczytaj historyjkę/komiks w naszym podręczniku jeszcze raz (strona 72-73). Kliknij play▶️, żeby posłuchać nagrania i oczkami czytaj dymki. A potem zrób zadanie domowe (homework) – zeszyt ćwiczeń zad. 1 str. 59.

ExTree3, p72-72.jpg
Explore Treetops 3, (c) OUP

Jak więc widzisz równorzędnymi bohaterkami naszej dzisiejszej lekcji jest Rachel oraz … zebra, która narobiła tego całego zamieszania. A skoro tak, to w dalszej części lekcji przyjrzeliśmy się trzem reprezentantom rodziny koniowatych (łac. Equus): a horse, a zebra i a donkey. 

koniowate.png

Choć w naturze zamieszkują różne regiony, więc jest mała szansa, że się spotkają, w parkach safari, albo w zoo czasami się zdarzy, że się spotkają, polubią i efektem jest krzyżówka. Na przykład na farmie w Somerset (UK) przyszedł na świat a zonkey (krzyżówka zebry i osiołka). Isn’t it cute?

Zonkey born in Somerset without owner knowing her zebra was pregnant
source: TU

Nature is amazing! Natura jest zadziwiająca. Popatrzcie na te zdjęcia zebr, które chorują na albinizm (czyli nie wytwarzają pigmentu skóry) i są prawie białe, albo chorują na melanizm (zbyt dużo pigmentu) i są prawie czarne, bez pasków.

albinozebra.png
Flikr

Ale moją absolutną ulubienicą jest zeberka w kropki, która urodziła się w jednym z kenijskich parków narodowych.

spotted zebra.jpg
Source: New York Post TU

Zobacz na filmiku jak zeberka i jej rodzice zajadają sobie trawkę na sawannie. Look at this amazing spotted zebra. Kliknij play▶️.

W naturze takiej zebrze byłoby strasznie gorąco (bo nie ma białych pasków odbijających  światło), byłaby też bardziej widoczna dla drapieżników (Watch out the lions!), no i mogłaby mieć duże problemy, by zwyczajnie przeżyć, gdyby mama albo całe stado ją odrzuciło. Brak pasków jest więc dla każdej zebry najgorszym koszmarem. Jak je zgubi, to płacze w niebogłosy. Oh, no! Little zebra lost his stripes. Click play▶️  and sing the song again.

The Little Zebra Who Lost His Stripes Book & Plush : Jedda Robaard ...Extra homework 1: A skoro już jesteśmy w temacie zebr i pasków, to miałam w planach czytanie z uczestnikami kółka Reading is FUNdamental książeczki o małej zebrze, która zgubiła swoje paski, no ale wiecie… lockdown – nie ma szkoły, nie ma kółka. Zachęcam więc żebyście obejrzeli i posłuchali jak Caitlin czyta fantastyczną książeczkę pt. „The Little Zebra who Lost his stripes” (Jedda Robaard). Kto woli męskie głosy, może posłuchać John’a TU.

Extra homework 2: A jak już skończycie czytanie książeczki, to koniecznie nauczcie się rysować zebrę jak profesjonaliści. Jak to zrobić wyjaśnia na obrazkach Kathy Barbro.  Learn how to draw a zebra like a pro. Chcesz większy obrazek? kliknij TU.

Zebra-diagram-815x1024.jpg

Nie wiem czy zauważyliście, ale główny bohater zarówno w piosence, jak i książeczce był małym zebrą (czyli źrebakiem, a zebra foal), a nie zebrową dziewczynką (klaczą, a zebra filly). A wy co narysowaliście? A zebra-boy or a zebra-girl? A filly or a foal? What’s his or her name? Dopiszcie na obrazku My name’s ___.  

Extra homework 3: Poćwicz nazwy zwierząt po angielsku z rybką MiniMini (kliknij TU). Polecam tym z was, którzy mają młodsze rodzeństwo, którym czasami musicie się zająć, jak mama albo tata pracują. Dzieciaki klikają, wy nadzorujecie, jak prawdziwi nauczyciele!

new kahoot.pngExtra homework 4: Moje dzieciaki przeklikały moje dwie gry na Kahoot. Lekko zmieniona gra More+ Wild animals jest dostępna dla wszystkich TU; gra Wild animals z roz. 6 Explore Treetops 3 TU.

Do tej pierwszej dodałam slajdy wyjaśniające różnicę między a turtle and a tortoise (żółw morski i lądowy). Druga zmiana to dodanie pytania o łuskowce (pangolins), które z powodu epidemii są na ustach wszystkich.

Pangolin.png

Armadillos i pangolins, oraz ich krewniaki mrówkojady są takie niezwykłe!
W naturze.
I tam chciałabym, by pozostały.
A nie na targach dzikich zwierząt w Wuhan, ani w naszych, ludzkich, apteczkach ani na talerzach.

Taka myśl mnie naszla w tym 61-szym dniu lockdown‚u czy też jak to nazywają inni, self-quarantine.

call-4977149_960_720.jpgStay safe.
Stay well.
Stay positive.
Stay home.

See you next Monday.
Ms Sylwia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s