Holly’s umbrella

Dziś na lekcji dwie z moich ulubionych technik nauczania małych dzieci: storytelling (opowiadanie historyjek) i drama (teatrzyk klasowy).

Parasolka Holly - karta obrazkowa
Parasolka Holly – karta obrazkowa

W historyjce, którą dzieci dziś usłyszały, najpierw opowiedzianą przy pomocy kart obrazkowych, a potem zainscenizowaną przeze mnie, w skrócie chodzi o to, że Holly siedząc sobie wysoko na gałęzi drzewa (high, high up) dostrzega Bud’a i macha do niego ręką (H: Hello, Bud!. B: Oh, Hello Holly!) Nadchodzi Wiewiórka i też wita się z Bud’em. Holly chce się do nich przyłączyć, otwiera więc parasol (umbrella), żeby sobie na nim sfrunąć w dół. Lecąc wesoło wykrzykuje Whee, whee [wym. łiiiii] (czyli po polsku byłoby to chyba „ziuuu, ziuuu”), ale parasol się nagle zamyka i Holly w nim utyka. Na szczęście Bud i Squirrel pomagają Holly wydostać się spod parasolki, a Holly im za to dziękuje.

Oprócz edukacji językowej mieliśmy dzisiaj elementy edukacji społecznej: to ważne żeby sobie nawzajem pomagać! No i poznaliśmy magiczny zwrot Thanks!

Dlaczego warto opowiadać historyjki dzieciom (i nie tylko) na lekcji? Historyjki pobudzają wyobraźnię, kreatywność i twórcze myślenie. Obcując z opowieścią dzieci muszą nauczyć się łączyć  świat fantazji i rzeczywistości. Jak pisze Lynne Cameron w swojej książce Teaching Language to Young Learners historie, opowieści „kreują językiem cały wyimaginowany świat, w który dzieci mogą wejść i dobrze się bawić, a przy okazji uczyć się języka” (Cambridge University Press, 2001:159).

Dlaczego jeszcze? Ponieważ stories:

  • angażują dzieci
  • rozwijają płynność językową (fluency)
  • pomagają przedstawić nowy język w jasnymi zrozumiałym kontekście
  • pomagają integrować umiejętności (od słuchania do à mówienia (ponownego opowiadania), a w starszych klasach można jeszcze historyjkę przeczytać i à napisać jej ciąg dalszy)
  • pomagają integrować nauczanie j. ob. z innymi obszarami edukacji np. muzyczna, plastyczną, społeczną itd.)
Rekwizyty do teatrzyku klasowego
Rekwizyty do teatrzyku klasowego: krawat dla Bud’a, uszy dla Wiewiórki, naszyjnik i parasolka dla Holly.

Z czysto językowego punktu widzenia, opowieści stanowią idealny kontekst do wprowadzania nowego, często wyszukanego, słownictwa i struktur gramatycznych, które są w nich “przemycane” w naturalnych ciągach leksykalnych. Odgrywając role bohaterów robimy naturalne pauzy, zwracamy uwagę na właściwą intonację, tak by bohaterowie „ożyli”. Dlatego tez przyswajanie nowego języka, w tym w szczególności wymowy, jest o wiele bardziej efektywne niż zwyczajne odsłuchiwanie nagranego tekstu na płycie.

Zapamiętywanie informacji także jest lepsze, gdyż słuchanie opowieści to często czynność bardzo angażująca dzieci emocjonalnie. Dzieci są ciekawe co się wydarzyło lub co się wydarzy za moment; sympatyzują z bohaterami (lub nie); żywo reagują na wydarzenia. Już samo przyniesienie do klasy gadżetów, które mają ułatwić dzieciom zrozumienie opowieści budzi ich zainteresowanie („A co to?”, „A po co to?” „Ja też mam taką parasolkę tylko, że czerwoną i w kropki”…). A zatem historie rozbudzają emocje, zmniejszają stres, a w rezultacie zwiększają zaangażowanie uczniów, podnoszą ich motywację, a tylko wówczas mózg otwiera się na nowe informacje. Pamięć także lubi “karmić się” paliwem emocji.

I jeszcze jedno. Rzadko nauczyciel ma możliwość być uczniów tak blisko jak wtedy, gdy siedząc na dywanie snuje opowieść, a dwadzieścia trzy szeroko otwartych oczu wpatruje się w nią. A gdy nagle z otwiera parasol i z piskiem „zeskakuje” z wyimaginowanego drzewa z głośnym Whee, wszyscy zaczynają się śmiać… Takie chwile budują relacje.

A zatem opowiadajmy, słuchajmy i czytajmy.

Dla nieprzekonanych, a czytających w języku angielskim, polecam fragment z książki Gail Ellis and Jean Brewster The Storytelling Handbook for Primary Teachers, w którym wyliczają one cały pakiet korzyści płynący z czytania i opowiadania. Ellis_Brewster_Why storytelling

P.S. O pożytku płynącym z używania w klasie techniki dramy napiszę w przyszłym tygodniu przy okazji historyjki Pencil case (Piórnik).

PS.2. Zadanie domowe: Poszukajcie zielonej pieczątki z domkiem i napisem HOMEWORK/zadanie domowe w zeszycie ćwiczeń. Dzieci pokolorowały obrazek, który im się najbardziej podobał i mają dokończyć pozostałe.

Hollly's umbrella - strona z zadaniem domowym
Hollly’s umbrella – strona z zadaniem domowym

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s